2013-04-29: Budżet obywatelski w Łodzi - początek składania propozycji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Od 30 kwietnia 2013 roku łodzianie mają możliwość składania swoich propozycji zadań do realizacji w ramach tzw. budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski w Łodzi prowadzany jest po raz pierwszy. Mieszkańcy w tym roku mogą składać propozycje zadań, które chcieliby aby zostały zrealizowane w 2014 roku. To jednak sami mieszkańcy, a nie urzędnicy, ostatecznie (we wrześniu) wybiorą jakie to będą zadania.

Od 30 kwietnia do 28 czerwca można wypełniać specjalne formularze i proponować inwestycje lub wydarzenia jakie powinny zostać zrealizowane w Łodzi w przyszłym roku. Każde zadanie może mieć wartość do 3 mln zł (w przypadku zadań lokalnych) lub do 5 mln zł (przy zadaniach ogólnomiejskich). Łączna pula środków zarezerwowana w ramach budżetu obywatelskiego w Łodzi to 20 mln zł, co stanowi 0,5% całego budżetu miasta. Władze Łodzi zapewniają, że chcą dążyć, aby kwota ta w kolejnych latach, stanowiła nie mniej niż 1% budżetu.

Aby zapoznać mieszkańców Łodzi z zasadami budżetu obywatelskiego już 6 maja 2013 startuje seria 36 spotkań - po dwa dziennie przez cały maj - w różnych punktach miasta. Pełen harmonogram spotkań znajduje się na stronie internetowej poświęconej projektowi wdrożenia budżetu partycypacyjnego w Łodzi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]