2013-03-22: Watykan: Papież Wielkoczwartkową Mszę Wieczerzy Pańskiej odprawi w więzieniu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 marca 2013

W czwartek biuro prasowe Watykanu poinformowało o przebiegu Watykańskich uroczystości Wielkiego Tygodnia. Dużym zaskoczeniem była informacja, ze wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej odprawiana przez Papieża Franciszka będzie miała miejsce w "Casal del Marmo" - rzymskim więzieniu dla nieletnich.


Papieska Msza w więzieniu[edytuj | edytuj kod]

Od Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się w Kościele Katolickim Święte Triduum Paschalne, czyli rozważanie tajemnicy męki śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Odprawiana w Wielki Czwartek po południu Eucharystia jest przypomnieniem Ostatniej Wieczerzy. Nawiązując do opisanej w ewangelii relacji podczas tej liturgii przewidziany jest obrzęd obmycia stóp, będącym jednocześnie symbolem przypominającym o głoszonym przez Jezusa przykazaniu miłości.

Obecny papież jeszcze jako kardynał Jorge Bergoglio wprowadził zwyczaj, że Eucharystię Wieczerzy Pańskiej sprawowana była przez niego w szpitalach, hospicjach, więzieniach, lub przytułkach dla ubogich. Nigdy nie rezygnował także z obrzędu obmycia stóp, który wykonywał niejednokrotnie także wobec chorych na AIDS.

Przy okazji Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przypomniało, że papież Benedykt XVI odwiedził więzienie dla nieletnich „Casal del Marmo” i odprawił tam Mszę świętą dla osadzonych. Miało to miejsce 18 marca 2007 r.

Plan Uroczystości Wielkiego Tygodnia[edytuj | edytuj kod]

Oprócz Mszy Wieczerzy Pańskiej, inne uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się bez zmian.


Niedziela Palmowa[edytuj | edytuj kod]

W Niedzielę Palmową Papież Franciszek o godzinie 9.30 uroczyście pobłogosławi palmy i gałązki oliwne na Placu św. Piotra. Następnie będzie przewodniczył Eucharystii w czasie, której zostanie odczytana Ewangelia opisująca mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek[edytuj | edytuj kod]

W Wielki Czwartek o godzinie 9.30 w Bazylice Watykańskiej odbędzie się Msza Krzyżma świętego, podczas której święcone są Oleje święte (Olej Katechumenów, Krzyżmo, Olej chorych), używane do niektórych obrzędów liturgicznych. Oraz kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia czci i posłuszeństwa wobec swojego biskupa i jego następców.

Wielki Piątek[edytuj | edytuj kod]

29 marca w Wielki Piątek tradycyjnie nie sprawuje się mszy świętych. o godzinie 17. w bazylice Watykańskiej Papież będzie przewodniczył liturgii Męki Pańskiej podczas której położy się na posadzce bazyliki przed "ogołoconym" ołtarzem, na którym nie będzie leżeć nawet obrus. Tego samego dnia o 21.15 Ojciec Święty przewodniczył będzie tradycyjnemu nabożeństwu Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Wielka Sobota[edytuj | edytuj kod]

30 marca w Wielką Sobotę o godzinie 20.30 papież przewodniczył będzie Wigilii Paschalnej. Celebracja tej najważniejszej w roku liturgii, sprawowanej zawsze w Wielką Sobotę po zmroku, a będącej już częścią obchodów Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna się od poświęcenia ognia od którego zapala się woskowy Paschał oznaczający zmartwychwstałego Jezusa.

Niedziela wielkanocna[edytuj | edytuj kod]

Niedzielę Wielkanocną 31 marca, o godz. 10.15 Papież Franciszek będzie na placu św. Piotra przewodniczył uroczystej Eucharystii, a o godz. 12.00 udzieli z środkowego balkonu bazyliki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa "Miastu i Światu" - "Urbi et Orbi".


Źródła[edytuj | edytuj kod]