Przejdź do zawartości

2013-03-22: Europa nie potrafi pomóc Afrodycie, czyli jak chwycić byka za rogi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 marca 2013
Unia Europejska

Europa

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Z Cypru (wyspy Afrodyty) dochodzą coraz bardziej niepokojące wiadomości.

We wtorek 19 marca 2013 parlament cypryjski odrzucił projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od depozytów bankowych, który był jednym z warunków otrzymania przez Cypr pomocy finansowej w kwocie 10 mld euro dla uratowania kraju przed niewypłacalnością[1].

W środę Cypr prosił Rosję o wsparcie finansowe. W trakcie spotkania poruszona została kwestia przedłużenia terminów spłaty kredytu, udzielonego Cyprowi przez Rosję. W 2011 roku władze, w Nikozji pożyczyły od rosyjskiego rządu 2,5 miliarda euro. Pierwsza rata powinna zostać spłacona w 2016 roku. Cypr chce prosić o przesunięcie tego terminu. Cypr zabiegał też o nową pożyczkę w wysokości 5 miliardów euro. Warunkiem udzielenia pomocy przez Rosję, byłaby budowa bazy wojskowej, jako rekompensata za utraconą w sierpniu 2012 roku[2] bazę morską w Tartus w Syrii oraz udziały w wydobyciu złóż gazu przez Gazprom[3]. Zaproponowano też Cyprowi przystąpienie do Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES)[4]. Rosja wyraziła dobrą wolę, ale pożyczki nie udzieliła[5]. Rozmowy zakończyły się fiaskiem[6].

W czwartek wieczorem agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła rating Cypru z poziomu "CCC+" do poziomu "CCC"[7], natomiast agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek rating trzech cypryjskich banków: Bank of Cyprus, Laiki Popular Bank i Hellenic Bank z poziomu "Caa2" do "Caa3" i ostrzegła, że ich noty mogą zostać ponownie obniżone[8]. Późnym wieczorem parlament Cypru uchwalił ustawę o utworzeniu "Funduszu Solidarnościowego" opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu oraz aktywów państwowych [9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]