2013-03-14: Pierwszy dzień pontyfikatu papieża Franciszka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 14 marca 2013

Pierwszego dnia swojego pontyfikatu nowy papież odwiedził rzymską bazylikę Matki Boskiej Większej, popołudniu celebrował w Kaplicy Sykstyńskiej msze świętą z udziałem wszystkich kardynałów, którzy brali udział w konklawe.

W środę wieczorem cały świat wpatrywał się w środkowy balkon rzymskiej Bazyliki św. Piotra by zobaczyć kto zostanie 265 następcą św. Piotra. w ostatnich słowach swojego inauguracyjnego przemówienia Papież Franciszek prosił wczoraj: - Módlcie sie do Matki Boskiej, żeby zachowała Rzym. Dziś od rana nowy papież rozpoczął sprawowanie swojego urzędu właśnie od modlitwy do Maryi.


Modlitwa u Madonny[edytuj | edytuj kod]

Dziś rano nowo wybrany papież postanowił dać przykład realizacji swojej prośby i z samego rana nawiedził Bazylikę Matki Bożej Większej. Papież wyjechał z Watykanu o 8:05 w towarzystwie niewielkiego grona asystentów i ochrony. Po przybyciu do celu wszedł do Bazyliki jednym z bocznych wejść. Wewnątrz największej Maryjnej świątyni w Rzymie papież podszedł przed ołtarz w którym znajduje się ikona Matki Boskiej Śnieżnej zwanej tez Salus Populi Romani (lac. Ratunek Ludu Rzymskiego). Przed obrazem złożył kwiaty i modlił się około 30 min. Wychodząc z Kościoła pozdrowił dominikanów, którzy w tej bazylice pełnią funkcję spowiedników: -Bądźcie miłosierni w konfesjonale dla swych penitentów; bardzo tego potrzebują. -powiedział do nich.

Następnie nowy papież pojechał do Międzynarodowego Domu im. Pawła VI mieszczącego się w Rzymie przy Via della Scrofa 70, gdzie mieszkał od czasu gdy przyleciał do Rzymu aż do rozpoczęcia konklawe. Po wejściu do domu wszedł do hallu, pozdrowił wszystkich i zapłacił za wynajmowany przez siebie pokój. Papież powiedział, przy tym, ze za bardzo ważne uważa dawanie dobrego przykładu, jak powinni postępować biskupi i księża.

Pierwsza papieska msza[edytuj | edytuj kod]

O 17.00 Papież Franciszek w Kaplicy Sykstyńskiej przewodniczył mszy koncelebrowanej przez wszystkich kardynałów-elektorów. Uroczysta, lecz bardzo prosta liturgia sprawowana była po łacinie. W krótkiej bo zaledwie ośmio minutowej homilii następca Benedykta XVI zarysował swoją wizję Kościoła w 21 wieku: -Musimy być ciągle w ruchu i budować. I wyznawać Jezusa Chrystusa. Jeśli tak nie będzie, staniemy się żałosną organizacją - mówił.

Papież mówił bardzo konkretnie i namysłem, jednak nie ubierał swoich słów w skomplikowane konstrukcje starając mówić się możliwie prosto. W czasie homilii widać, było, że mówienie po włosku nie sprawia mu najmniejszych trudności. Franciszek mówił krótkimi zdaniami, kilkukrotnie podkreślając najważniejsze myśli. Swoją homilię wygłaszał - nie czytał - opierając się na czytaniach mszalnych. Ojciec Święty nie przemawiał z tronu, lecz jak zwykły ksiądz - zza stojącej obok ołtarza ambony.

- Trzy dzisiejsze czytania mają ze sobą coś wspólnego: ruch. Ruch na drodze, ruch budowy Kościoła i wreszcie ruch wyznania. Musimy być w ciągłym ruchu, nasze życie jest drogą. Jeśli się zatrzymamy, będzie źle. Tak mamy działać: poruszać się, budować, wyznawać. - dalej kontynuował: - Mamy być w ruchu, starając się żyć nienagannie. Ale możemy poruszać się, jak długo chcemy, budować wiele rzeczy, lecz jeśli nie wyznajemy Jezusa Chrystusa, źle się dzieje. Możemy stać się żałosną organizacją.

- Ewangelia mówi nam, że nawet sam Piotr, który wyznał wiarę w Jezusa, mówił: "ale nie mówmy o krzyżu, pójdę za tobą, ale chcę mieć inne możliwości". Gdy budujemy bez krzyża, wyznajemy Chrystusa bez krzyża - nie jesteśmy jego uczniami. Jesteśmy ludźmi świata - biskupami, kapłanami, papieżami...

Następca Benedykta XVI nawiązał także do kryzysów jakie w ostatnich latach doświadczał Kościół Katolicki: - To ruchy, które nie powinny się zdarzyć. Wstrząsy, które pchają nas do tyłu.

Swoja homilię zakończył składając obecnym purpuratom życzenie: - Życzę nam wszystkim, by Duch Święty za wstawiennictwem Madonny udzielił nam tej łaski: wyznawania i budowania w imię Jezusa ukrzyżowanego.

W liturgii, która trwała godzinę i piętnaście minut, uczestniczyła także grupa pracowników Stolicy Apostolskiej.


Otwarcie papieskich apartamentów[edytuj | edytuj kod]

Po odprawieniu Eucharystii Ojciec Święty udał się do papieskich apartamentów w Pałacu Apostolskim i otworzył zapieczętowane przez kardynała-kamerlinga w pierwszym dniu sede vacante drzwi. Teraz do pokojów wejdą ekipy remontowe, by za kilka dni mógł się tu wprowadzić nowy papież. Do czasu zakończenia przygotowań nowo-wybrany papież będzie mieszkał w specjalnym apartamencie w domu św. Marty.

Inauguracja pontyfikatu[edytuj | edytuj kod]

Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami ks. Federico Lombardi SJ poinformował, że inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka odbędzie się 19 marca o godzinie 9.30. Wtedy następca Benedykta XVI otrzyma Pierścień Rybaka.

Rzecznik stolicy Apostolskiej powiedział także iż jeszcze wczoraj wieczorem papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z Benedyktem XVI. Zapowiedział, że nowy papież uda się w ciągu najbliższych dni do Castel Gandolfo odwiedzić swojego poprzednika, ale nie jest jeszcze znana data, kiedy to nastąpi.

Ks. Lombardi podkreślił, że wczoraj wieczorem wracając z bazyliki watykańskiej do Domu Świętej Marty nowy papież zrezygnował z podstawionej specjalnej limuzyny papieskiej, i wsiadł do busa razem z innymi kardynałami. Na koniec kolacji papież Franciszek zwrócił się do kardynałów-elektorów – „Niech Bóg wam wybaczy to, co mi uczyniliście”.

Podczas konferencji prasowej Szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę na właściwą nomenklaturę jaką należy stosować. Papież przyjął w momencie wyboru imię Franciszek i tak właśnie należy go tytułować, a nie jako Franciszek I jak zaczęły niektóre media.

Podczas konferencji prasowej odniesiono się także do informacji na temat zdrowia papieża. ks. Federico Lombardi określił stan zdrowia papieża jako dobry, przyznał jednak, ze obecny papież w wieku 21 lat przeszedł operację w wyniku której usunięto mu część (i tylko część) jednego płuca.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy jezuita zapewnił, że nieraz niekonwencjonalne zachowanie nowego papieża nie zagraża jego bezpieczeństwu. Osoby odpowiedzialne za osobistą ochronę głowy Kościoła Katolickiego muszą się dostosowywać do jej stylu funkcjonowania a nie odwrotnie. uzupełniając rzecznik Watykanu dodał że już Jan Paweł II słynął łamaniem protokołu i chodzeniem w miejsca, które wcześniej wydawały się dla Papieża niewyobrażalne.

Pytany o języki jakimi posługuje się następca Benedykta XVI ks Lombardi odpowiedział iż oprócz hiszpańskiego, są to włoski, angielski, niemiecki i francuski oraz portugalski.


Plan papieża na kolejne dni[edytuj | edytuj kod]

Podczas pierwszych Dni swojego pontyfikatu nowy papież musi powołać osoby, które będą pełnić najważniejsze funkcje w Kurii Rzymskiej i Państwie Watykańskim. Pierwsze tygodnie pontyfikatu będą zapewne dla papieża Franciszka czasem wielu spotkań oraz obrad.

W piątek Ojciec Święty o godz. 11.00 spotka się w Sali Klementyńskiej z kardynałami, zarówno uczestniczącymi w wyborze, jak i tymi, którzy ze względu na wiek nie brali udziału w konklawe. Na sobotę, 16. marca nowy papież zaplanował że w auli Pawła VI spotka się z dziennikarzami. W niedzielne południe zgodnie z tradycją papież poprowadzi modlitwę na Anioł Pański.

Oprócz powyższych Papież chce jak najszybciej odwiedzić swojego poprzednika w Castel Gandolfo.

Źródła[edytuj | edytuj kod]