Przejdź do zawartości

2013-03-13: Watykan: czarny dym po raz drugi nad Kaplicą Sykstyńską

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 marca 2013

W drugim dniu konklawe krótko przed godziną 12 pojawił się czarny dym nad Kaplicą Sykstyńską, oznacza on, że 115 biorących udział w konklawe kardynałów w żadnym z dwóch głosowań nie wybrało następcy Benedykta XVI.

Pomimo złej pogody i padającego deszczu na placu św. Piotra zebrało się kilka tysięcy osób, by modlić się o pomoc Ducha Świętego dla purpuratów biorących udział w konklawe. Wraz z kamerami telewizji z całego świata wpatrywali się oni w komin zamontowany na Kaplicy Sykstyńskiej. Około godziny 11.40 z komina zaczął się wydobywać czarny dym.

Czarny dym oznacza, że żaden z kandydatów nie otrzymał wymaganego poparcia 2/3 elektorów czyli 77 głosów.

Po zakończeniu porannych obrad kardynałowie opuścili Kaplicę Sykstyńską i udali się do domu św. Marty na obiad. Po przerwie zbiorą się oni ponownie w Kaplicy Sykstyńskiej około godziny 16. Jeżeli nowy papież zostanie wybrany w czwartym głosowaniu biały dym może pojawić się między 17.30 a 18, jeśli nie to biały lub czarny dym nad placem świętego Piotra pojawi się między 18.30 a 19.

Jeśli w dniu dzisiejszym nad placem św. Piotra pojawi się biały dym to do około godziny po tym fakcie na środkowym balkonie Bazyliki św. Piotra zostanie przedstawiony nowy papież i udzieli on swojego pierwszego uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Sytuacja w Kościele rzymskokatolickim po rezygnacji Benedykta XVI - analiza procedur i przepisów dotyczących okresu sede vacante

Źródła

[edytuj | edytuj kod]