Przejdź do zawartości

2013-03-13: Kardynał Jorge Bergoglio został wybrany 266. papieżem i przyjął imię Franciszek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 marca 2013
link= Zobacz w Wikicytatach cytaty na temat:
Papież Franciszek

Nowym Papieżem został kardynał Jorge Bergoglio przyjął on imię Franciszek. Jest on jednocześnie pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej.

266 papież Franciszek

W Watykanie podczas konklawe został wybrany nowy Papież. Wiadomość tą jako pierwszy zakomunikował wiernym całego świata biały dym unoszący się z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej oraz bijący dzwon Bazyliki św. Piotra. Po chwili odezwały się dzwony w całym Rzymie i na całym świecie. Między innymi zabrzmiał Dzwon Zygmunta w Krakowie.

Na Plac Świętego Piotra przybyło natychmiast tysiące mieszkańców Rzymu i pielgrzymów przebywających w Wiecznym Mieście. Na placu pojawiła się Gwardia Szwajcarska, Żandarmeria Watykańska oraz Gwardziści Rzymscy w galowych strojach wraz z orkiestrą dętą.

Po mniej więcej godzinie od pojawienia się białego dymu na środkowym balkonie Bazyliki św. Piotra pokazał się kardynał-protodiakon Jean-Louis Tauran i w słowach: "Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam" ogłosił wybór nowego Biskupa Rzymu.

Chwilę później na tym samym balkonie pojawił się nowy papież.

Na samym początku Franciszek przywitał się ze zgromadzonymi wiernymi zwykłym pozdrowieniem: - Dobry wieczór!, w kolejnych słowach natychmiast nawiązał do osoby Benedykta XVI, i poprowadził modlitwę w jego intencji.

Po modlitwie nowo-wybrany papież zażartował do wiernych: - Wygląda na to, że moi bracia kardynałowie poszli na koniec świata, żeby wybrać nowego papieża - powiedział, w kolejnych słowach bardzo prosił o modlitwę za Kościół i za Rzym. A przed udzieleniem błogosławieństwa zwrócił się do wiernych: - Przed błogosławieństwem chciałbym Was poprosić o wstawiennictwo, byście pomodlili się za mnie. Pomódlmy się w ciszy - prosi Franciszek. Zgromadzeni na Placu św. Piotra pielgrzymi uszanowali tę prośbę i na chwilę zapadła cisza, która zakończyła się wielką salwą oklasków, po których papież udzielił wszystkim zgromadzonym, oraz uczestniczącym w wydarzeniu za pomocą środków przekazu swojego papieskiego błogosławieństwa, które powiązane jest z łaską odpustu zupełnego.

Po błogosławieństwie Franciszek jeszcze raz przemówił na pożegnanie: - Zostawiam Was teraz i bardzo dziękuję za takie przyjęcie. Módlcie się za mnie. Niedługo się zobaczymy. Módlcie się do Matki Boskiej, by zachowała Rzym. Dobranoc. Wszystkiego dobrego! - nowy papież pożegnał się z wiernymi i przy dźwięku, oklasków, okrzyków i bicia dzwonów wszedł do Bazyliki Św. Piotra.

Franciszek został wybrany drugiego dnia konklawe w prawdopodobnie 5. głosowaniu. Przed rozpoczęciem obrad kardynałów-elektorów nie znajdował się on w gronie faworytów, jednak z informacji jakie przedostały się do mediów po Konklawe w 2005 roku już wtedy w głosowaniu, po którym papieżem został Benedykt XVI kardynał Jorge Bergoglio zajął drugie miejsce.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • transmisja z Placu św. Piotra za pośrednictwem CTV