Przejdź do zawartości

2013-03-13: Dwunasty dzień sede vacante - rozpoczęcie konklawe

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 marca 2013

W Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczęło się konklawe w czasie którego 115 kardynałów wybierze następcę Benedykta XVI.

Msza o wybór papieża[edytuj | edytuj kod]

We wtorek pierwszy raz Kardynałowie obecni w Rzymie zebrali się w Bazylice św. Piotra aby wspólnie koncelebrować Eucharystię w intencji wyboru następcy Benedykta XVI. [Kardynałowie obecni w Rzymie wspólnie koncelebrowali msze świętą w intencji wyboru nowego papieża|Czytaj więcej w artykule: Kardynałowie obecni w Rzymie wspólnie koncelebrowali msze świętą w intencji wyboru nowego papieża]

Po odprawieniu mszy Kardynałowie przeprowadzili się do domu św. Marty gdzie mieszkać będą aż do końca konklawe.

Początek konklawe[edytuj | edytuj kod]

O 16.30 kardynałowie elektorzy ponownie zgromadzili się wspólnie tym razem w Kaplicy Paulińskiej skąd przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych wyruszyli do Kaplicy Sykstyńskiej. Gdy elektorzy dotarli do "sykstyny" odśpiewali wspólnie hymn do Ducha Świętego „Veni Creator Spiritus”. Po zakończeniu śpiewu wszyscy obecni purpuraci złożyli przyrzeczenie dochowania ścisłej tajemnicy wszystkiego co wiąże się z wyborem nowego papieża.

Składając przysięgę każdy z kardynałów podchodził do ustawionej na środku kaplicy księgi ewangelii kładł na niej prawą dłoń i wypowiadał słowa zobowiązania. Ceremonia ta trwała prawie 45 minut.

Kiedy najmłodszy stażem kard. Jamesa Harveya złożył jako ostatni swoje przyrzeczenie prałat Guido Marini - Mistrz ceremonii papieskich wydał komendę „Extra omnes”, która jest znakiem dla wszystkich nie biorących bezpośredniego udziału w wyborze papieża do opuszczenia kaplicy. Jako ostatni wyszli ceremoniarze papiescy. Prócz Kardynałów w kaplicy pozostał wyłącznie sam. prałat Marini, który zamknął od wewnątrz drzwi do kaplicy.

O ile w samych obradach konklawe (poza głosowaniami) spoza grona kardynałów obecni będą wyłącznie asystent przewodniczącego obradom Konklawe kardynała Giovanniego Battisty Re, oraz mistrz ceremonii papieskich będący jednocześnie sekretarzem konklawe o tyle dostęp do kardynałów-elektorów, do ich pokoi, oraz do samej Kaplicy Sykstyńskiej ma w sumie około 90 osób w tym: substytut Sekretariatu Stanu, abp Angelo Becciu; sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti; prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein; obsługa zakrystii papieskiej; spowiednicy władający różnymi językami; komendant Gwardii Szwajcarskiej, płk. Daniel Aring; a także osoby pomagające przy konklawe, upoważnione do obecności i dysponujące właściwym dokumentem, które dzień wcześniej złożyły przysięgę o zachowaniu w tajemnicy przebiegu konklawe.

Czarny dym[edytuj | edytuj kod]

We wtorek o 19.42 z komina zamontowanego na dachu Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się czarny dym. Oznacza to, że w pierwszym głosowaniu 115 kardynałom biorącym udział w konklawe nie udało się wybrać następcy Benedykta XVI.

Po zamknięciu drzwi Kaplicy Sykstyńskiej elektorzy w niej zgromadzeni wysłuchali skierowanego specjalnie do nich rozważania, po czym odśpiewali nieszpory i wzięli udział w głosowaniu. Po spaleniu kart do głosowania i wytworzeniu dymu Kardynałowie udali się na kolacje i odpoczynek do domu św. Marty.

W czasie konklawe nie będą odbywają się codzienne konferencje prasowe, jakie miały miejsce w Watykanie od początku sede vacante.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Sytuacja w Kościele rzymskokatolickim po rezygnacji Benedykta XVI - analiza procedur i przepisów dotyczących okresu sede vacante

Źródła[edytuj | edytuj kod]