Przejdź do zawartości

2013-03-12: Kardynałowie obecni w Rzymie wspólnie koncelebrowali msze świętą w intencji wyboru nowego papieża

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 marca 2013

We wtorek punktualnie o 10 rozpoczęła się w Bazylice św. Piotra w Rzymie msza święta sprawowana według formularza pro eligendo Papa (w intencji wybrania papieża). W tej szczególnej Eucharystii uczestniczą wszyscy obecni w Rzymie Kardynałowie. A już dziś wieczorem ci z nich, którzy nie ukończyli jeszcze 80 lat spotkają się w Kaplicy Sykstyńskiej by wybrać następcę Benedykta XVI

Koncelebrowanej przez wszystkich Kardynałów Eucharystii przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Msza ta przyciągnęła do Bazyliki św. Piotra na Watykanie wielu pielgrzymów, oraz ponad 6000 dziennikarzy akredytowanych na czas Konklawe przy Stolicy Apostolskiej.

Podczas homilii kardynał Sodano podkreślał, swoje uznanie dla Benedykta XVI: – Pragniemy podziękować Ojcu, który jest w Niebie za pełną miłości troskę, jaką otacza zawsze swój Święty Kościół, a w szczególności za świetlany pontyfikat, jakim obdarzył nas poprzez życie i dzieła 265. następcy Piotra, umiłowanego i czcigodnego papieża Benedykta XVI, wobec którego ponawiamy w tym momencie naszą głęboką wdzięczność. Słowa te wywołały gromkie oklaski wśród wiernych zgromadzonych w Bazylice św. Piotra. – Jednocześnie pragniemy dziś błagać Pana, by poprzez troskę duszpasterską ojców kardynałów zechciał szybko dać Dobrego Pasterza swojemu Świętemu Kościołowi – kontynuował były Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej – Módlmy się o to, aby przyszły papież mógł kontynuować to nieustanne dzieło na szczeblu światowym – mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Na zakończenie kazania kardynał Sodano zwrócił się do wszystkich wiernych prosząc ich o modlitwę: – Moi bracia, módlmy się o to, by Pan dał nam papieża, który z wielkodusznym sercem pełnić będzie tę szlachetną posługę.

Po zakończeniu uroczystej Eucharystii kardynałowie przeprowadzili się do domu św. Marty w którym będą mieszkać przez cały czas konklawe. jeszcze dziś o godzinie 16.30 rozpocznie się procesja kardynałów-elektorów, która rozpocznie konklawe.

Mimo złej pogody na placu św. Piotra w Rzymie gromadzą się tłumy wiernych. Szczególną uwagę mediów, zwrócił pielgrzym, który na plac św. Piotra przyszedł boso ubrany jedynie w wór pokutny.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]