Przejdź do zawartości

2013-03-10: Dziewiąty dzień sede vacante - komin nad Kaplicą Sykstyńską został zamontowany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 marca 2013

Kaplica Sykstyńska jest już prawie gotowa do rozpoczęcia konklawe, dziś na jej dachu zamontowano komin, przez który ogłoszone zostaną wyniki kolejnych głosowań. Podobnie przygotowane są już mieszkania w domu św. Marty, w którym od wtorku zamieszkają kardynałowie-elektorzy. Znamy też już plan dnia, według którego odbywać będzie odbywać się wybór następcy Benedykta XVI.

VIII i IX Kongregacja ogólna[edytuj | edytuj kod]

Podczas popołudniowej kongregacji ogólnej w piątek zapadła decyzja dotycząca terminu rozpoczęcia konklawe. Decyzja zapadła w pierwszej turze głosowania na samym początku VIII kongregacji. O wtorkowym terminie rozpoczęcia wyborów następcy Benedykta XVI kardynałowie zdecydowali dużą większością głosów. W czasie obrad kongregacji przemawiało wczoraj 15 kardynałów. Poruszano m.in. sprawę przeprowadzki elektorów do Domu św. Marty gdzie będą oni mieszkać w czasie konklawe - otwarcie domu św. Marty dla kardynałów nastąpi dopiero w dniu rozpoczęcia konklawe przed południem.

W niedzielę 10 marca kardynałowie będą odprawiać Msze święte w swoich rzymskich kościołach tytularnych. Ofiarować je będą w intencji zbliżającego się konklawe i jego pomyślnego przebiegu.

W poniedziałek rano odbędzie się X kongregacja ogólna.

Przygotowania do rozpoczęcia konklawe[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania kaplicy Sykstyńskiej do konklawe wciąż trwają. W sobotę przed południem czterech pracowników mocowało na dachu metalową rurę, która posłuży jako komin. Pracy majstrów przyglądało się kilkuset fotoreporterów i kamerzystów.

Komin będzie obsługiwał dwa żeliwne piece, które są już ustawione w Kaplicy Sykstyńskiej Jeden z nich używany od 1939 roku będzie służył do palenia kart do głosowania oraz wszelkich innych dokumentów tymczasowych jakie powstaną podczas obrad purpuratów. Drugi piec zastosowany po raz pierwszy w 2005 roku będzie służył do wytworzenia białego lub czarnego dymu. Dym pierwotnie uzyskiwany z suchej lub mokrej słomy dym wytwarzany jest przy pomocy środków chemicznych.

Przez komin wydobędzie się biały dym, który da sygnał o wyborze papieża lub czarny o braku rezultatu głosowania. Dym powstanie dwóch w żelaznych piecach odlewniczych. W jednym z nich, używanym od 1939 r., zostaną spalone używane przez purpuratów karty a w drugim, zastosowanym po raz pierwszy w 2005 r., przy pomocy środków chemicznych będzie wytwarzany dym biały lub czarny.

W poniedziałek 11 marca o godz. 17.30 w Kaplicy Paulińskiej cały personel pomocniczy, który obsługiwał będzie konklawe i kardynałów biorących w nim udział złoży ślubowanie o zachowaniu tajemnicy.

Plan pierwszego i kolejnych dni konklawe[edytuj | edytuj kod]

Wtorek, 12 marca 2012
10:00 - Msza św. w intencji wyboru papieża „pro eligendo Papa” - w bazylice Watykańskiej - Eucharystii przewodniczył będzie kard. Angelo Sodano, koncelebrować ją będą wszyscy kardynałowie-elektorzy.

15:45 – Transfer z domu św. Marty do Kaplicy Paulińskiej
16:30 – Procesja z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej - procesji towarzyszyć będzie śpiew litanii do wszystkich świętych.
16:45 – Odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego, Złożenie przysięgi oraz wypowiedzenie "Extra omnes" (wszyscy poza zaprzysiężonymi mają opuścić Kaplicę Sykstyńską)

  • rozważnie poprowadzonym przez kardynała Prospera Grecha - „o konieczności działania w prawej intencji dla dobra Kościoła powszechnego, mając jedynie na względzie Boga”.
  • ewentualne pierwsze głosowanie

19:15 – Nieszpory
19:30 – Powrót kardynałów do domu św. Marty

Środa, 13 marca 2013 i prawdopodobnie kolejne dni.

06:30 – Śniadanie w domu św. Marty (do 7.30)
07:45 – Transfer kardynałów z domu św. Marty do Kaplicy Sykstyńskiej
08:15 – Msza
09:30 – Modlitwa w ciągu dnia w Kaplicy Sykstyńskiej

Poranne głosowania

12:30 – Powrót kardynałów do domu św. Marty
13:00 – Obiad
16:00 – Powrót kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej

Popołudniowe głosowania

19:15 – Nieszpory
19:30 – Powrót kardynałów do domu św. Marty

Dym z umieszczonego nad Kaplicą Sykstyńską komina, który informował będzie o przebiegu głosowań, będzie się pojawiać każdego dnia około godziny 12 w południe i godziny 19 wieczorem. W przypadku gdy papież zostanie wybrany biały dym może także pojawić się pomiędzy 10.30 a 11 lub 17.30 a 18 wieczorem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Sytuacja w Kościele rzymskokatolickim po rezygnacji Benedykta XVI - analiza procedur i przepisów dotyczących okresu sede vacante


Źródła[edytuj | edytuj kod]