Przejdź do zawartości

2013-03-09: Ósmy dzień sede vacante - konklawe rozpocznie się 12 marca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 marca 2013

Konklawe rozpocznie się 12 marca po południu – taką decyzję podjęli kardynałowie podczas drugiej sesji obrad kongregacji ogólnej w piątek.

Podczas piątkowych kongregacji generalnych obecnych było 153 purpuratów w tym 115 elektorów. Obecni kardynałowie przyjęli najpierw usprawiedliwienia dwóch kardynałów-elektorów: kardynała Juliusa Riyadi Darmaatmadji pochodzącego z Indonezji, który przybyć nie może w związku ze złym stanem zdrowia, oraz kardynała Keitha O’Briena z Wielkiej Brytanii, którego nieobecność wiąże się z niewłaściwymi zachowaniami seksualnymi, jakich purpurat dopuszczał się w przeszłości. Przyjęcie usprawiedliwienia tych kardynałów pozwoliło skorzystać purpuratom ze zmiany konstytucji apostolskiej „Universi Dominici Gregis”, której w ostatnich dniach swojego pontyfikatu dokonał Benedykt XVI, a umożliwiającej rozpoczęcie wyborów papieża przed upływem 15 dni od powstania wakatu na stolicy apostolskiej, ale tylko, pod warunkiem, ze wszyscy kardynałowie, którzy mają wziąć udział w konklawe będą w Rzymie w dniu jego rozpoczęcia.

Rozpoczęcie konklawe poprzedzi koncelebrowana przez wszystkich kardynałów msza w intencji wyboru papieża (Missa Pro eligendo Romano Pontifice). Będzie ona miała miejsce we wtorek rano w bazylice św. Piotra.

Obrady drugiej piątkowej sesji Kongregacji Ogólnej rozpoczęła medytacja wygłoszona przez Prospero Grecha, 87-letniego kardynała z Malty specjalizującego się w patrologii, czyli nauce dotyczącej nauczania Ojców Kościoła.

Dotychczas podczas kongregacji ogólnych głos w otwartych dyskusjach zabrało już ponad 100 purpuratów. Oprócz poruszanych do tej pory tematów związanych z procedurą wyboru papieża, reformą Kurii Rzymskiej, bioetyki pojawił się też temat roli kobiet w Kościele.

W światowym dniu kobiet Kardynałowie podkreślili fakt, że w czasie sede vacante kierownictwo Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego pełni kobieta s. Nicoletta Vittoria Spezzati ze zgromadzenia adoratorek Krwi Chrystusa i jest niespotykany do tej pory precedens.

Podczas codziennego spotkania z dziennikarzami rzecznik prasowy stolicy apostolskiej poinformował, że Dom św. Marty, w którym zamieszkają kardynałowie-elektorzy podczas konklawe, jest już przygotowany na ich przyjęcie. Do dyspozycji kardynałów oprócz pokoi będzie oddana także kaplica, w której dyżur przez całą dobę będą pełnili spowiednicy. W Domu św. Marty przygotowano także apartament dla nowego papieża, w którym będzie on mieszkał do czasu przygotowania jego właściwych apartamentów w Pałacu Apostolskim. Benedykt XVI, gdy w 2005 roku został wybrany na papieża, w apartamencie w Domu św. Marty mieszkał przez kilka tygodni. Apartamentów papieskich nie można przygotowywać teraz, gdyż do czasu wyboru następcy Benedykta XVI pozostają one zapieczętowane.

W sobotę i niedzielę nie będą odbywać się spotkania kongregacji ogólnej. W niedziele wszyscy obecni w Rzymie kardynałowie będą odprawiać msze w swoich kościołach tytularnych.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]