2013-03-07: Szósty dzień sede vacante - pierścień rybaka i papieskie pierścienie zostały już zniszczone

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 6 marca 2013

Podczas szóstego dnia sede wacante odbyły się aż dwa spotkania Kardynałów, rano purpuraci spotkali się podczas kongregacji ogólnej a wieczorem w na wspólnej modlitwie. Tymczasem rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej poinformował, że pierścień Rybaka i papieskie pieczęcie zostały już zniszczone.

IV kongregacja ogólna[edytuj | edytuj kod]

6 marca przed południem odbyła się już IV kongregacja ogólna, wzięło w niej udział 153 członków kolegium kardynalskiego z tego 113 to Kardynałowie, którzy wezmą udział w wyborze nowego papieża. Po zakończeniu obrad do Rzymu dojechał także kardynał Nycz Arcybiskup Warszawski, obecnie z grona elektorów w Rzymie brakuje już tylko wietnamskiego kardynała Jean-Baptiste Pham Minh Man - jego przyjazd zapowiedziany jest na czwartek.

Jezuita poinformował, że podczas dzisiejszej kongregacji głos zabrało 18 purpuratów, a łączna liczba tych, którzy dotychczas zabierali głos – od pierwszej kongregacji ogólnej – wynosi już 51. Kardynałowie podczas swoich przemówień poruszają przede wszystkim tematy dotyczące obecności Kościoła we Współczesnym świecie, oraz stosunki pomiędzy Stolicą Apostolską, Kurią Rzymską, Episkopatami krajów i poszczególnymi diecezjami. W związku z dużą ilością chętnych do zabrania głosu czas pojedynczych wypowiedzi został ograniczony do 5 ciu minut, choć ta zasada nie jest rygorystycznie przestrzegana.

Według Włoskiego Jezuity Kolegium Kardynalskie uważa iż nie można niczego przyspieszać na siłę i że najpierw sprawy dotyczące kościoła i jego problemów wymagają spokojnego omówienia przed rozpoczęciem wyboru nowego papieża. Natomiast rzecznik pytany o stanowisko Watykanu i Kolegium Kardynalskiego wobec listy kardynałów, którzy nie powinni brać w konklawe według listy Stowarzyszenia Ofiar Nadużyć Popełnionych przez Duchownych (Survivors Network of those Abused by Priests - SNAP) Ks. Lombardi podkreślił, że nikt kardynałom nie może ograniczać prawa udziału w konklawe.

Pytany przez dziennikarzy co dzieje się z pierścieniem Rybaka i papieskimi pieczęciami - ks. Lombardi poinformował, że zostały zniszczone.

Na koniec Szef Biura prasowego Stolicy Apostolskiej poinformował że w czwartek odbędą się dwie kongregacje generalne.

Popołudniowe Modlitwy[edytuj | edytuj kod]

Popołudniu Kardynałowie zebrali się wokół ołtarza Katedry św. Piotra aby modlić się o mądrość i pomoc Ducha świętego podczas obrad Kongregacji Ogólnej i Konklawe. Nabożeństwu Słowa przewodniczył arcybiskup Wiednia Kard. Christoph Schönborn OP. W Krótkim słowie zwrócił się on do dziennikarzy zajmujących prawie jedną trzecią powierzchni wypełnionej po brzegi bazyliki: - Dziennikarze cierpią w tych dniach na brak wiadomości z kongregacji generalnych Kolegium Kardynalskiego - powiedział podkreślając jednocześnie iż jest to wymóg od Którego Kardynałowie nie mogą w żaden sposób odstąpić, ani z niego zrezygnować nawet gdyby chcieli.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Sytuacja w Kościele rzymskokatolickim po rezygnacji Benedykta XVI - analiza procedur i przepisów dotyczących okresu sede vacante


Źródła[edytuj | edytuj kod]