Przejdź do zawartości

2013-03-07: Siódmy dzień sede vacante

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 marca 2013

Wszyscy kardynałowie-elektorzy są już w Rzymie, jako ostatni do Rzymu przybył kardynał Jean-Baptiste Phạm Minh Mẫn z Wietnamu. Jednak na przedpołudniowej i popołudniowej kongregacji purpuraci nadal nie ustalili daty konklawe. Data wyboru następcy św. Piotra zostanie wybrana więc najwcześniej w piątek, w ósmym dniu sede vacante. Choć do konklawe daleko już nie jest, kaplica Sykstyńska jest już przygotowana, a kardynałowie mogą podjąć decyzję w każdej chwili.


Siódmy dzień wakatu jest już bardzo nerwowy, między kardynałami zaczyna dochodzić do kłótni, niektórzy purpuraci są podejrzewani o przekazywanie mediom plotek i dlatego są uciszani przez resztę kardynałów, ponieważ złożyli przysięgę milczenia. Właśnie ta przysięga złożona przez elektorów, którzy jako ostatni przybyli do Rzymu pozwala rozpocząć konklawe. W konklawe weźmie udział 115 kardynałów, w tym 4 z Polski.


W siódmym dniu sede vacante odbyła się przedpołudniowa kongregacja, na której nie ustalono terminu konklawe oraz odbyła się druga, popołudniowa kongregacja, na której również nie doszło do decyzji ws. konklawe. Na dwóch kongregacjach kardynałowie, również Ci, którzy ze względu na wiek nie będą brali udziału w wyborze nowego papieża rozmawiali głównie o finansach Watykanu.


Tego dnia Kolegium Kardynalskie zgodziło się i zaakceptowało treść telegramu kondolencyjnego napisanego przez kardynała Angelo Sodano do władz w Wenezueli w związku ze śmiercią prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]