Przejdź do zawartości

2013-03-05: Piąty dzień sede wakante - wciąż nie ustalono terminu rozpoczęcia konklawe

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 marca 2013

Większość Kardynałów-Elektorów jest już w Rzymie - purpuraci jednak nie ustalili jeszcze terminu konklawe. Według informacji potwierdzonych przez rzecznika prasowego Watykanu kardynałowie przed oficjalnym rozpoczęciem wyboru nowego papieża potrzebują czasu na rozmowy także te kuluarowe.


Zgodnie z decyzją podjętą jeszcze na wczorajszej kongregacji ogólnej. Kolegium Kardynalskie spotkało się dziś tylko raz na przedpołudniowej sesji obrad. Natomiast w środę o godzinie 17 Kardynałowie zamierzają spotkać się z wiernymi na modlitwie przy ołtarzu Katedry w bazylice watykańskiej.

Na ten moment w Rzymie obecnych jest w sumie 110 kardynałów-elektorów, a we wtorkowej sesji wzięło udział 148 purpuratów. Z 117 elektorów, dwóch zapowiedziało że nie przyjedzie, z pozostałego grona brakuje jeszcze kardynałów elektorów: Antoniosa Naguiba z Egiptu, Jeana-Baptiste’a Pham Minh Mâna z Wietnamu, Johna Tonga Hona z Hongkongu, Karla Lehmanna z Niemiec i Kazimierza Nycza z Polski. Mimo, że obecność wszystkich Kardynałów-Elektorów w Rzymie jest niekonieczna do wyznaczenia terminu konklawe, obecni purpuraci nie zdecydowali się jeszcze takiego terminu wyznaczyć. Podjęli oni jednak już decyzję żeby rozpocząć przygotowania Kaplicy Sykstyńskiej. W związku z tymi pracami kaplica od środy rano, będzie niedostępna dla zwiedzających.

Zgodnie z wczorajszą deklaracją kardynałowie biorący udział w obradach kongregacji ogólnej wystosowali krótkie przesłanie do przebywającego w Castel Gandolfo Benedykta XVI:

"Księża kardynałowie zgromadzeni w Watykanie na swych kongregacjach ogólnych przygotowując się do przyszłego konklawe, zgodnie przesyłają Waszej Świątobliwości pełne szacunku pozdrowienia oraz wyrazy ponownej wdzięczności za całą wyrazistą posługę Piotrową oraz dany im przykład wielkodusznej troski duszpasterskiej dla dobra Kościoła i świata. Ich wdzięczność pragnie ukazać wdzięczność całego Kościoła, za niestrudzoną pracę Waszej Świątobliwości w Winnicy Pańskiej. Członkowie Kolegium Kardynalskiego zawierzają też siebie i cały Kościół modlitwom Waszej Świątobliwości." - Napisali Kardynałowie

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Sytuacja w Kościele rzymskokatolickim po rezygnacji Benedykta XVI - analiza procedur i przepisów dotyczących okresu sede vacante


Źródła

[edytuj | edytuj kod]