Przejdź do zawartości

2013-03-01: Pierwszy dzień sede vacante - emerytowany papież oddaje się lekturze i modlitwie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 marca 2013

Po wczorajszym pełnym newsów, napięcia i analiz dniu rezygnacji Benedykta XVI. Wszyscy Katolicy dziś obudzili się w nowej nie spotykanej od wieków sytuacji. W Watykanie ruszyła machina mająca na celu wybór nowego przywódcy Kościoła Katolickiego a tym czasem w Castel Gandolfo Emerytowany papież oddaje się lekturze i medytacji i modlitwie

Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami ks. Federico Lombardi S.J. dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej przekazał informację na temat pierwszych godzin Sede Vacante.

Emerytowany papież w Castel Gandolfo[edytuj | edytuj kod]

Na początku spotkania rzecznik Watykanu poinformował, ze rozmawiał z Arcybiskupem Georgiem Gansweinem - prefektem domu papieskiego. Podczas rozmowy osobisty sekretarz Benedykta XVI Opowiedział mu o tym, co robił emerytowany papież wczoraj wieczorem i dziś rano, oraz jakie Benedykt XVI ma plany na kolejne dni swojego przebywania w Castel Gandolfo.

W dniu swojej rezygnacji wieczorem Emerytowany Biskup Rzymu zapoznał się z niektórymi serwisami informacyjnymi transmitującymi jego wyjazd z Watykanu i proces rezygnacji. Papież wyraził swoją wdzięczność dla ekipy telewizyjnej Telewizji Watykańskiej oraz dla dziennikarzy relacjonujących te wydarzenia. Następnie po krótkim spacerze po Pałacu Apostolskim Benedykt XVI udał się na spoczynek i spał bardzo dobrze.

Dziś rano emerytowany papież rozpoczął tradycyjnie swój dzień od Eucharystii odprawionej o godzinie 7 rano, po której odmówił poranne części liturgii godzin. O 16 Papież Benedykt odbył wraz ze swoim sekretarzem spacer po ogrodach watykańskich podczas, którego odmówił różaniec. W wolnym międzyczasie emerytowany biskup Rzymu oddaje się modlitwie i medytacji oraz lekturze książek o tematyce teologicznej, historycznej oraz duchowości których kilka wziął ze sobą do letniej rezydencji. Obecnie Benedykt XVI czyta książkę Szwajcarskiego teologa Hansa Urs von Balthazar.

W Watykanie uruchomiono procedury[edytuj | edytuj kod]

Już wczoraj wieczorem, natychmiast po rozpoczęciu się wakatu - zgodnie z obowiązującymi przepisami - Kardynał Kamerling zabezpieczył Apartamenty Papieskie w Pałacu na Watykanie. Dziś a dziś rano zostały analogicznie zabezpieczone pokoje Benedykta XVI w pałacu na Lateranie. Także jeszcze wczoraj wieczorem arcybiskup Giovanni Angelo Becciu - w imieniu Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej - wysłał pisma do wszystkich przedstawicieli dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, oraz Ambasadorów Państw akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej informując, że w okresie wakatu, wszystkie sprawy które muszą być rozpatrzone powinny być kierowane na ręce kardynała Angelo Sodano - Dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Sam Angelo Sodano także dziś z samego rana wysłał także listy do wszystkich kardynałów elektorów. W swoim liście Dziekan Kolegium Kardynalskiego wezwał Elektorów do Rzymu, aby wzięli udział w zebraniach kongregacji ogólnej. Pierwsze zebranie kongregacji odbędzie się już 4 marca o godzinie 9.30 w sali Synodu Biskupów przy Auli Pawła VI w Watykanie. Kolejne spotkanie odbędzie się tego samego dnia o 17.

Znaczki pocztowe, stemple, i monety[edytuj | edytuj kod]

Ks. Federico Lombardi poinformował także iż dostępne są już znaczki pocztowe oraz stemple upamiętniające rezygnację Benedykta XVI oraz okres sede vacante. Watykan wyda też okolicznościowe monety i medale, ale na ich dostępność trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Koniec pontyfikatu Benedykta XVI - początek sede vacante Sytuacja w Kościele rzymskokatolickim po rezygnacji Benedykta XVI - analiza procedur i przepisów dotyczących okresu sede vacante

linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kardynał Kamerling Tarcisio Bertone, zabezpiecza apartamenty papieskie w Watykanie - Galeria serwisu news.va w na stronach portalu facebook.com [Emerytowany papież w nowej prostej białej sutannie spaceruje po ogrodach pałacu w Castel Gandolfo]

Źródła[edytuj | edytuj kod]