Przejdź do zawartości

2013-02-28: Ostatnie spotkanie Benedyka XVI jako urzędującego papieża z kardynałami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 28 lutego 2013

Dziś po raz ostatni przed rezygnacją Papież Benedykt XVI spotkał się z kardynałami Kościoła rzymskokatolickiego. Spotkanie odbyło się Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Podczas spotkania Benedykt XVI dziękował purpuratom za wsparcie i modlitwę podczas swojego pontyfikatu. Ustępujący papież zadeklarował też całkowite posłuszeństwo nowemu papieżowi.

Gdy papież wchodził do Auli Klementyńskiej został przez obecnych w niej kilkudziesięciu purpuratów przywitany owacją na stojąco. Gdy papież zajął swoje miejsce na Katedrze. Głos zabrał kardynał Angelo Sodano.

— Z wielkim wzruszeniem kardynałowie obecni w Rzymie gromadzą się dzisiaj wokół Ciebie, aby po raz kolejny wyrazić swoją głęboką miłość i głęboką wdzięczność za Twoje świadectwo pełnej wyrzeczeń posługi apostolskiej, dla dobra Chrystusowego Kościoła i całej ludzkości" - powiedział w imieniu kolegium Kardynalskiego jego Dziekan i dodał: — Umiłowany i czcigodny Następco Piotra, to my musimy Tobie podziękować za przykład jaki nam dałeś w ciągu tych ośmiu lat pontyfikatu - kontynuował, a na zakończenie swojej laudacji dodał: - Zgodnie powtarzamy typowe słowa Twojej ojczyzny: „Vergelt’s Gott” - Bóg zapłać!".

Następnie głos zabrał Benedykt XVI: - Pośród was, w gronie kolegium kardynalskiego jest nowy papież, któremu dzisiaj przyrzekam swoją bezwarunkową cześć i posłuszeństwo - powiedział Ojciec Święty.

— W ciągu minionych ośmiu lat przeżywaliśmy z wiarą piękne chwile promiennego światła na drodze Kościoła, a także czas, kiedy na niebie gromadziły się chmury. Staraliśmy się służyć Chrystusowi i Jego Kościołowi z głęboką i całkowitą miłością, która jest istotą naszej posługi. Dawaliśmy nadzieję, tę jaką obdarzał nas Chrystus, jedyną, która może oświecać drogę. Razem możemy dziękować Panu, który sprawił, że wzrastaliśmy w jedności, razem możemy modlić się do Niego, aby pomógł nam, byśmy wzrastali w tej głębokiej jedności, tak aby kolegium kardynalskie było jak orkiestra, gdzie różnorodność, będąca wyrazem Kościoła powszechnego, przyczyniała się zawsze do większej i zgodnej harmonii. - Kontynuował papież.

Po zakończeniu przemówienia Benedykt XVI pożegnał się osobiście z każdym z obecnych purpuratów, w których gronie było także dwóch polskich kardynałów: biskup krakowski Stanisław Dziwisz i arcybiskup warszawski Kazimierz Nycz.

Na koniec z Ojcem Świętym żegnali się także jego ceremoniarze, wśród których był także Polak ks. prałat Konrad Krajewski.

Dziś o 16.45 Benedykt XVI ostatecznie opuści Pałac Apostolski, pożegna się ze swoimi najbliższymi współpracownikami i sekretarzem stanu. O 17.17 helikopter z papieżem powinien przylecieć do Castel Gandolfo, gdzie papieża powitają kard. Giuseppe Bertello, bp Giuseppe Sciacca Gubernatoratu oraz przedstawiciele lokalnych władz.Na godzinę 17.30 Przewidziane jest ostatnie publiczne wystąpienie Benedykt XVI, który pozdrowi wiernych zgromadzonych przed pałacem z balkonu.

Na godzinę 17.00 zapowiedziano ostatni tweet Benedykta XVI.

O godz. 20.00 ostatecznie dobiegnie końca obecny pontyfikat. Wyraźnym zewnętrznym znakiem tego będzie zejście Gwardii Szwajcarskiej z posterunku przy bramie Pałacu Apostolskiego, która zostanie zamknięta.

Źródła[edytuj | edytuj kod]