Przejdź do zawartości

2013-02-28: Koniec pontyfikatu Benedykta XVI - początek sede vacante

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 28 lutego 2013

Punktualnie o godzinie 20.00 Zakończył się pontyfikat Benedykta XVI. Tym samym w Kościele Rzymskokatolickim oraz w Państwie Watykańskim rozpoczął się okres sede vacante, który potrwa aż do wyboru nowego papieża.

Papież Benedykt XVI - 264 Następca św. Piotra, ustąpił dziś z urzędu po 7 latach i 10 miesiącach pontyfikatu. Prawie 86 letni emerytowany już Papież ogłaszając 11 lutego decyzję o abdykacji, podkreślił, że jej powodem jest podeszły wiek, słaby stan zdrowia i utrata sił.

O godzinie 20.00 Gwardziści Szwajcarscy opuścili posterunek przy bramie Pałacu w Castel Gandolfo. Tym samym dając wyraz, że w środku nie przebywa urzędująca głowa Kościoła Katolickiego. Brama Pałacu oraz tak zwana Spiżowa Brama zostały zamknięte. Bezpośrednią troskę o bezpieczeństwo Watykanu jak i emerytowanego papieża przejęła Żandarmeria Watykańska.

W Watykanie zapieczętowano już także Apartamenty papieskie, które będą czekać na wybór nowego papieża.

Gdy dobiegł Końca pontyfikat Benedykta XVI zabrzmiały dzwony bazyliki św. Piotra oraz wielu kościołów na całym świecie. Zabrzmiał także Dzwon Zygmunta. Na całym świecie w kościołach zgromadziły się tysiące katolików by wspólnie modlić się w w intencji pierwszego od około sześciuset lat Biskupa Rzymu, który dobrowolnie zrezygnował z pełnienia swej posługi, oraz o wybór jego następcy.Źródła[edytuj | edytuj kod]