2013-02-28: Benedykt XVI opuścił Watykan i przeleciał do Castel Gandolfo, gdzie punktualnie o godzinie 20 zakończy swój pontyfikat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 28 lutego 2013

Dokładnie o 17.07 Śmigłowiec z Benedyktem XVI na pokładzie opuścił teren Watykanu. Papież przeleciał do Castel Gandolfo Gdzie papież pozostanie przynajmniej do wyboru swojego następcy. Po raz ostatni przemawiając do wiernych papież powiedział: - Drodzy przyjaciele. Z całym sercem, miłością, modlitwą chciałbym dalej móc się przyczyniać do wzmacniania pozycji Kościoła katolickiego na świecie. I jestem szczęśliwy, że mam wasze wsparcie i sympatię.

Kilka minut przed godziną 17 (z kilkuminutowym opóźnieniem) Papież Benedykt XVI opuścił swoje apartamenty w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Pożegnawszy się ze najbliższymi współpracownikami w tym ze swymi wikariuszami dla diecezji rzymskiej - kard. Agostino Vallinim i dla Państwa Watykańskiego - kard. Angelo Comastrim. Po wyjściu na dziedziniec św. Damazego pożegnali go jeszcze zebrani tam pracownicy Sekretariatu Stanu i członkowie Gwardii Szwajcarskiej w swoich galowych strojach. Papieża pożegnali: sekretarz stanu i Kamerling kard. Tarcisio Bertone i jego dwaj zastępcy: ds. ogólnych - abp Angelo Becciu i ds. relacji z państwami - abp Dominique Mamberti. Do Benedykta XVI podeszli także inni jego współpracownicy w tym Polak, prał. Lech Piechota pracujący w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Po tych pożegnaniach Papież przejechał na lądowisko znajdujące się na terenie Ogrodów Watykańskich, w okolicy domu w którym wkrótce zamieszka. Helikopter Papieski dokładnie o godzinie 17.07 wystartował w kierunku Castel Gandolfo. Odlotowi papieża towarzyszyło bicie dzwonów Bazyliki św. Piotra.

W czasie lotu został w serwisie twitter.com. został opublikowany ostatni wpis Benedykta XVI: "Dziękuję za waszą miłość i wasze wsparcie. Obyście, stawiając Chrystusa w centrum waszego życia, mogli zawsze doświadczać radości!". Według Informacji rzecznika prasowego Watykanu od tego momentu papież nie skorzysta więcej z tej drogi komunikacji z wiernymi.

Śmigłowiec z papieżem na pokładzie wylądował o godz. 17.22 na lądowisku na terenie papieskiej posiadłości. W momencie lądowania zabrzmiały dzwony wszystkich kościołów w Castel Gandolfo. Na lądowisku Papież został powitany przez ordynariusz diecezji Albano bp Marcello Semeraro, przewodniczącego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello oraz przez jej sekretarza bp Giuseppe Sciacca Papieża witali także przedstawiciele władz Castel Gandolfo oraz tradycyjnie asystujący papieżowi lokalni strażacy. Lądowanie odbyło się kilka minut przed zachodem słońca, którego promienie oświetlały lądowisko. Śmigłowiec, którym przyleciał papież pozostanie na razie w gotowości, gdyż będzie on musiał przewieźć dokument oficjalnie informujący o zrzeczeniu się przez papieża swojej funkcji do Watykanu.

Po przejechaniu do letniej rezydencji Papieskiej. Benedykt XVI niezwłocznie podszedł do okna z którego pozdrowił licznie zgromadzonych wiernych. W swoim ostatnim publicznym wystąpieniu Papież powiedział, że otoczony pięknem stworzenia i sympatią ludzi jest bardzo szczęśliwy. - Dziękuję za waszą przyjaźń, za waszą miłość - dodał papież.


- Wiecie, że ten dzień różni się od poprzednich. Do godziny 20.00 jestem papieżem Kościoła powszechnego, a później już nie. Będę po prostu pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swojej pielgrzymki na tej ziemi. Chciałbym jednak jeszcze z moim sercem, miłością, modlitwą, z moją refleksją, ze wszystkimi moimi siłami wewnętrznymi pracować dla dobra wspólnego, dobra Kościoła i ludzkości. Czuję, że jestem bardzo wspierany waszą sympatią. Idźmy razem z Panem, dla dobra Kościoła i świata. Dziękuję - powiedział Benedykt XVI.

Słowa Ojca Świętego przerywane były oklaskami i okrzykami: „Niech żyje papież!”. Przy niemilknącej owacji Benedykt XVI pobłogosławił zebranych i po słowach "Dziękuję i dobranoc!" zniknął we wnętrzu Pałacu Apostolskiego.


Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Własne informacje pozyskane za pośrednictwem transmisji przygotowanej przez Watykański Ośrodek Telewizyjny transmitowanej za pośrednictwem TVP INFO
  • twitter.com