Przejdź do zawartości

2013-02-26: Watykan: Tytulatura Benedykta XVI po rezygnacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 26 lutego 2013

Benedykt XVI po zakończeniu swojego pontyfikatu wciąż będzie tytułowany „Jego Świątobliwość Benedykt XVI” i nazywany „papież emerytowany” lub „emerytowany Papież Rzymski” – poinformował podczas dzisiejszego briefingu prasowego ks. Federico Lombardi SJ Rzecznik Stolicy Apostolskiej. Jezuita poinformował także, jak będą wyglądać dwa ostatnie dni pontyfikatu Benedykta XVI.

Ks. Lombardi poinformował, że ostatnie dni Benedykt XVI spędza głównie na modlitwie. Sekretarze i najbliżsi współpracownicy Benedykta XVI pakują jego rzeczy osobiste. Wszystkie dokumenty znajdujące się w apartamencie papieskim zostały już przejrzane. Benedykt XVI zachowa tylko niewielką ilość prywatnych notatek, wszystkie dokumenty zostaną rozdysponowane właściwym organom zarządzającym Kościołem, inne Benedykt pozostawi dla następcy, jeszcze inne zostaną przekazane do archiwów.

Ostatnie dni pontyfikatu

[edytuj | edytuj kod]

Rzecznik Stolicy Apostolskiej poinformował, że środowa audiencja generalna odbędzie się bez większych zmian. Na audiencji spodziewanych jest około 50 tys. osób, wśród których będzie także wielu Słowaków, którzy przyjechali do Rzymu w związku z narodową pielgrzymką zorganizowaną w związku z jubileuszem 1150. rocznicy rozpoczęcia misji świętych Cyryla i Metodego. Na zakończenie audiencji nie będzie zwyczajowego „bacciamano”, czyli oddawania czci papieżowi poprzez ucałowanie Pierścienia Rybaka. Po audiencji generalnej w Sali Klementyńskiej Ojciec Święty spotka się krótko z głowami państw, w tym prezydentem Słowacji, Ivanem Gasparovičem, władzami San Marino, Bawarii i Andory.

W ostatnim dniu pontyfikatu o godz. 11.00 Benedykt XVI zaplanowane ma spotkanie z kardynałami.

Nie przewidziano uroczystości pożegnalnych Benedykta XVI w Watykanie. O godzinie 16.45 papież opuści Pałac Apostolski. Na dziedzińcu św. Damazego pożegna się ze swoimi najbliższymi współpracownikami oraz z sekretarzem stanu. Na lądowisku śmigłowców Benedykta XVI pożegna Dziekan Kolegium Kardynalskiego. Zgodnie z planem o godzinie 17.17 papieski helikopter przyleci do Castel Gandolfo. Po przylocie Benedykt XVI zostanie powitany przez miejscowego biskupa oraz przez przewodniczącego i sekretarza Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. O godzinie 17.30 zaplanowano ostatnie publiczne pozdrowienie wiernych przez papieża Benedykta XVI.

O 20.00, kiedy dobiegnie końca pontyfikat Benedykta XVI, Gwardia Szwajcarska opuści posterunek przy bramie pałacu apostolskiego, która zostanie zamknięta. Od momentu wejścia zaistnienia wakatu na Stolicy Piotrowej troskę o bezpieczeństwo papieża-emeryta przejmuje żandarmeria watykańska.

Tytulatura Benedykta XVI po zakończeniu jego pontyfikatu

[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu pontyfikatu obecny papież będzie wciąż tytułowany „Jego Świątobliwość Benedykt XVI” i nazywany „papieżem emerytowanym” lub „emerytowanym Papieżem Rzymskim”. Emerytowanemu papieżowi wciąż przysługiwać będzie biały (lub mantoletowy) kolor sutanny. Papież będzie używał zwykłej prostej sutanny, nie będzie nosił także tradycyjnych papieskich czerwonych butów. Po ustąpieniu papież będzie używał swojego pierścienia biskupiego. Noszony przez Benedykta obecnie Pierścień Rybaka wraz z pieczęciami używanymi do opatrywania listów i dokumentów zostanie zniszczony w sposób ustalonym przez Kongregację Ogólną Kardynałów-Elektorów.

Sede Vacante

[edytuj | edytuj kod]

Rzecznik Stolicy Apostolskiej poinformował także, że kardynał Angelo Sodano – Dziekan Kolegium Kardynalskiego – wyśle listy konwokacyjne do poszczególnych kardynałów 1 marca. Prawdopodobnie pierwsza Kongregacja Ogólna Kardynałów Elektorów odbędzie się w poniedziałek 4 marca. Kongregacje od tego dnia odbywać się będą odbywać się przynajmniej raz dziennie dziennie w Auli Nowej Synodu – mieszczącej się nad Aulą Audiencyjną Pawła VI. O Ilości i częstotliwości spotkań Stolica Apostolska będzie informować publicznie. Możliwe, że będą także publikowane informację o niektórych sprawach poruszanych podczas posiedzeń Kongregacji.

Przygotowanie do konklawe

[edytuj | edytuj kod]

Ks. Lombardi poinformował, że trwają już przygotowania Kaplicy Sykstyńskiej oraz domu św. Marty do rozpoczęcia konklawe. Te miejsca zostaną sprawdzone pod względem bezpieczeństwa osób i informacji jeszcze przed rozpoczęciem wyborów nowego papieża. Kardynałowie elektorzy zamieszkają w Domu Św. Marty dopiero w przeddzień konklawe. Pokoje, w których zamieszkają, zostaną im przydzielone w drodze losowania, które odbędzie się prawdopodobnie podczas pierwszego posiedzenia kongregacji ogólnej.

Transmisja z wydarzeń w Watykanie na antenie TVP

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy program Telewizji Polskiej będzie transmitował ostatnią audiencję generalną Benedykta XVI. Transmisja rozpocznie się o godzinie 10.15. Natomiast 28 lutego TVP INFO będzie transmitować start papieskiego helikoptera, którym Benedykt XVI odleci do Castel Gandolfo. Początek specjalnego programu na antenie tej stacji planowany jest na godzinę 16.30.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]