Przejdź do zawartości

2013-02-11: Papież Benedykt XVI zamierza abdykować

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 lutego 2013

Podczas odbywającego się w Watykanie konsystorza papież Benedykt XVI ogłosił, że 28 lutego zamierza abdykować. Papież swoją decyzję uzasadnił podeszłym wiekiem oraz brakiem sił.

Podczas wygłoszonego w czasie konsystorza przemówienia do Benedykt XVI zwrócił się do obecnych kardynałów: "W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża".

Informacje podana początkowo przez Agencje informacyjna ANSA oraz "Corriere della Sera" potwierdził oficjalnie rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Podczas konferencji prasowej Rzecznik Prasowy Stolicy Apostolskiej. Poinformował on także, ze po 28 lutego na czas sede vacante dotychczasowy papież zamieszka w Castel Gandolfo, nie będzie on tez brał udziału w odbywającym się konklawe. Po wyborze nowego papieża Benedykt XVI przeprowadzi się do klasztoru klauzurowego na terenie Watykanu, gdzie będzie się oddawał modlitwie i refleksjom.

Informacja o planowanej abdykacji była wielkim zaskoczeniem. Sam dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano, pytany przez "Corriere della Sera" o komentarz w sprawie powiedział tylko "Grom z jasnego nieba".

Sam Benedykt XVI nigdy nie wykluczał możliwości abdykacji. W wywiadzie rzece Światło świata. Papież, Kościół, znaki czasu papież napisał:

gdy papież w jasny sposób uświadomi sobie, że nie jest fizycznie, psychologicznie ani duchowo zdolny dalej wykonywać obowiązków związanych z pełnionym przezeń urzędem, ma prawo, a w pewnych okolicznościach także obowiązek zrezygnować

Od momentu wejścia w życie abdykacji papieża w Kościele wszystkimi pilnymi sprawami zarządzał będzie kardynał kamerling. Dziś jest nim włoski kard. Tarcisio Bertone. Kardynał Kamerling jest także odpowiedzialny za zwołanie konklawe, podczas którego zostanie wybrany kolejna głowa Kościoła Katolickiego. W momencie powstania wakatu na Stolicy Piotrowej. Kamerling zwołuje dwa rodzaje kongregacji, kongregacje ogólne i kongregacje partykularne. W Kongregacjach ogólnych powinni uczestniczyć wszyscy obecni w Rzymie Kardynałowie. Kongregacje partykularne składają się z Kardynała kamerlinga i trzech wylosowanych kardynałów zwanych asystentami. Asystenci w kongregacji partykularnej sprawują swoją funkcję przez 3 dni po tym czasie wylosowywani są nowi asystenci.

Georg Ratzinger 89-letni kanonik kapituły katedralnej w Ratyzbonie, a prywatnie brat papieża Benedykta XVI pytany o powody abdykacji papieża wskazał problemy zdrowotne jako główną przyczynę tej decyzji. - Wiek mu ciąży. Ma problemy z chodzeniem - powiedział agencji DPA.

Decyzja Benedykta XVI mimo iż niespotykana od około 700 lat nie jest niespotykaną w historii. Z grona dwustu sześćdziesięciu dwóch papieży swojego urzędu zrzekło się już czterech: Poncjan w roku 235, Jan XVIII w roku 1009, Celestyn V w roku 1294, Grzegorz XII w roku 1415.

Benedykt XVI został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 roku podczas konklawe odbywającego się po śmierci Jana Pawła II. Przed objęciem Stolicy Piotrowej w 1977 przyjął purpurę kardynalską, a w latach 1981-2005 pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Źródła[edytuj | edytuj kod]