Przejdź do zawartości

2013-02-11: Co nastąpi po abdykacji Benedykta XVI?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 lutego 2013
Papież Benedykt XVI (10 maja 2007 roku)
Nowy 266. papież Franciszek I (zdjęcie z 2008 roku)

W poniedziałek, 11 lutego 2013 roku w "Światowym Dniu Chorego" papież Benedykt XVI ogłosił, że zamierza zrezygnować z pełnienia funkcji papieża. Jego pontyfikat potrwa do 28 lutego 2013 do godziny 20:00. Jak podaje włoska agencja prasowa ANSA powodem abdykacji jest podeszły wiek i zły stan jego zdrowia. Benedykt XVI oświadczył, że brakuje mu już sił, by podołać sprawowaniu funkcji papieża.

Abdykacja papieża Benedykta XVI jest kolejną w historii papiestwa od ponad 700 lat, poprzednim papieżem, który abdykował był Celestyn V, zasiadał on w Stolicy Piotrowej do 1294 roku oraz Grzegorz XII, który był papieżem do 1415 roku.

Obecny papież Benedykt XVI urodzony 16 kwietnia 1927 roku, objął pontyfikat 19 kwietnia 2005 roku, jest 265. papieżem, a przed wyborem na Stolicę Piotrową, był prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Jest też pierwszym Niemcem, który został Ojcem Świętym od 480 lat, po Hadrianie VI.

Konieczne będzie zwołanie konklawe dla wyboru nowego papieża. Rzecznik Watykanu Federico Lombardi stwierdził, że do świąt wielkanocnych zostanie wybrany następca Benedykta XVI.

Jak donosi afrykański reporter "The Guardiana" David Smith, dużą szansę objęcia tronu ma kardynał z RPA Wilfrid Fox Napier, arcybiskup Durbanu. Spore szanse ma też kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson, 65-letni ghański arcybiskup Cape Coast oraz Francis Arinze kardynał z Nigerii[1].

W gronie tzw. papabile czyli kandydatów na objęcie stanowiska papieża podczas konklawe 2013 coraz wyraźniejszym faworytem wydaje się arcybiskup Mediolanu kardynał Angelo Scola[2].

Wśród innych "papabili" wymienia się też włoskiego kardynała Gianfranco Ravasiego, Argentyńczyka Leonardo Sandriego i jego rodaka Jorge Mario Bergoglio, Brazylijczyka Odilo Pedro Scherera i charyzmatycznego Oscara Rodrigueza Maradiagę z Hondurasu.

Codziennie pojawiają się nowe nazwiska: jak Włoch Angelo Scola, Kanadyjczyk Marc Ouellet, Włoch Gianfranco Ravasi, Argentyńczyk Leonardo Sandri, Amerykanin Timothy Dolan, Hondurańczyk Oscar Maradiaga czy Ghańczyk Peter Turkson[3].

Trwają też spekulacje co do wyboru imienia przyszłego papieża, oprócz mało prawdopodobnych jak: Benedykt XVII, Jan Paweł III, Pius XIII, Paweł VII lub Jan XXIV, najbardziej prawdopodobne wydaje się imię Leon XIV podane przez Armando Torno z "Corriere della Sera".

Papież Leon XIII sprawujący pontyfikat w latach 1878-1903, napisał pierwszą encyklikę społeczną Rerum novarum w 1891 roku, w której zajął się kwestią ludzi pracy, dążył do zjednoczenia chrześcijan i był protektorem nauki[4].

Dnia 13 marca 2013 tuż po godzinie 19:00 pojawił się "biały dym" nad Kaplicą Sykstyńską oznaczający, że kardynałowie wybrali nowego papieża [5]. Prawdopodobnie jest to Włoch Angelo Scola lub Brazylijczyk Odilo Pedro Scherer.

Nowym papieżem został jednak Jorge Mario Bergoglio 76-letni arcybiskup Buenos Aires, który przyjął imię Franiszka I[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Galeria papabile[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Benedykta XVI
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konklawe 2013
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Franciszka I

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]