2013-01-16: Modlin nadal zamknięty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 16 stycznia 2013

Przedłuża się otwarcie lotniska w Modlinie. Najbliższy możliwy termin to luty. Obecnie lotnisko ponosi dotkliwe straty.

Lotnisko w Modlinie przez wadliwie wykonany pas startowy oraz brak systemu nawigacyjnego ILS ponosi straty. Samoloty nadal nie latają i ciągle nie wiadomo, kiedy ruch lotniczy z Modlina zostanie wznowiony.

Przedsiębiorcy, którzy rozkręcili swoje firmy w okolicach lotniska Modlin, tracą mnóstwo pieniędzy ze względu na zamknięcie lotniska. Zamknięte lotnisko zamiast zarabiać, na razie przynosi tylko straty i generuje nowe koszty.

Zarząd spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o. przyznał, że zamknięcie ruchu lotniczego to dla publicznej spółki strata w granicach 150-180 tys. zł dziennie.

Irlandzki przewoźnik Ryanair zdecydował się na przedłużenie swoich operacji lotniczych i korzystanie z Lotniska im. Chopina w Warszawie do 29 stycznia, a to oznacza, że na lotnisku w Modlinie może pojawić się najwcześniej 30 stycznia 2013 roku, natomiast węgierski przewoźnik Wizz Air zapowiedział, że przedłuża swoją działalność operacyjną w stołecznym porcie do północy 31 stycznia 2013 roku.

Wcześniej zarówno Ryanair jak i Wizz Air informowali o przedłużeniu swojej tymczasowej działalności operacyjnej na Lotnisku Chopina do 22 stycznia.

Lotnisko w Modlinie, z powodu złuszczenia betonowej części drogi startowej, zamknięte jest przez Inspektora Nadzoru Budowlanego od 22 grudnia 2012 roku, a naprawa pasa rozpoczęła się 27 grudnia. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego po przeprowadzonej kontroli stwierdził, że nie wszystkie prace zostały jeszcze ukończone. Nie wykonano m.in. tzw. hydrofobizacji, czyli zabezpieczenia asfaltu przed nasiąkaniem wodą. Obecnie lotnisko czeka na ekspertyzy z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Już dziś jednak wiadomo, że na wiosnę lotnisko będzie musiało przejść gruntowny remont pasa. Jeden z wariantów przewiduje zerwanie (sfrezowanie) nawierzchni pasa i położenie nowej nawierzchni z asfaltobetonu z podgrzewaną płytą główną lotniska. Konieczny jest również montaż systemu nawigacyjnego ILS który umożliwiałby lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych (inaczej będą odwoływane loty przez mgłę) i budowa stacji kolejowej, tak aby podróżni mogli bezpośrednio przemieszczać się swobodnie koleją z Okęcia na Modlin. Tymczasem czekamy zatem na otwarcie nowego portu lotniczego w Radomiu oraz połączenia kolejowego z lotniskami w Okęciu i Modlinie.

Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości