Czy lotnisku w Modlinie grozi upadłość?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 7 stycznia 2013
Gospodarka
N icon economy and business.png

Zostały wykonane prace naprawcze nawierzchni dwóch pasów startowych na podwarszawskim lotnisku w Modlinie. Wybudowane za 400 mln zł lotnisko w Modlinie zostało 23 grudnia decyzją Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego zamknięte dla samolotów pasażerskich ponieważ na betonowych pasach pojawiły się dziury w nawierzchni, a odłamki betonu mogły niszczyć silniki lądujących samolotów.

Samoloty linii lotniczych korzystających do tej pory z tego lotniska tj. Wizz Air i Ryanair zostały przekierowane na inne porty lotnicze, głównie na Lotnisko Chopina w Warszawie.

Koszty wszystkich prac poniesie wykonawca robót. Generalny wykonawca, spółka giełdowa ERBUD SA, zobowiązała się do przywrócenia funkcjonalności drogi startowej na początku roku 2013. Nie wiadomo natomiast, czy władze portu zwrócą się do firmy o zwrot utraconych zysków.

Otwarte 15 lipca 2012 lotnisko traci dziennie 180 tys zł, wobec tego władzom portu zależy, aby uruchomić lotnisko jak najszybciej.

Na lotnisku w Modlinie zatrudnionych jest około 700 osób, które w związku z zawieszeniem lotów pasażerskich nie mają co robić. Duża część pracowników jest na przymusowych urlopach. Straty ponoszą także firmy, które współpracują z portem lotniczym. Wszystko wskazuje na to, że lotnisko wznowi pracę 16 stycznia 2013. Niewykluczone jednak, że na lotnisko w Modlinie złożą się wszyscy podatnicy. Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o. zarządzająca portem lotniczym w Modlinie należy do Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Agencji Mienia Wojskowego oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki na razie generuje koszty.

Źródła[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości