Przejdź do zawartości

2012-10-06: Szkoła Pod Żaglami w Boulogne-sur-Mer

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 7 października 2012
Uczniowie Szkoły w Nausicaä Centre National de la Mer
Pałac Sprawiedliwości w Boulogne-sur-Mer
STS Pogoria wpływa na Zatokę Biskajską

Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego schroniła się przed sztormem 4 października w Boulogne-sur-Mer, a następnego dnia, gdy morze na Kanale La Manche się uspokoiło ruszyła w dalszy rejs na Atlantyk. Po przepłynięciu Kanału w okolicach przylądka Start Point skierowała się na szerokie wody Zatoki Biskajskiej.

Jak pisaliśmy w poprzedniej relacji, STS Pogoria z uczniami i załogą Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, w związku z zapowiedzią silnego sztormu na Kanale La Manche, skorzystała z tzw. prawa portu schronienia i zawinęła w czwartek po południu do małego, francuskiego miasteczka Boulogne-sur-Mer. Sztorm o sile 10 stopni w skali Beauforta rzeczywiście zerwał się w piątek z samego rana. Dwudniowa przerwa w żeglowaniu była okazją dla uczniów do zwiedzenia miasteczka liczącego trochę ponad 40 000 mieszkańców. Z atrakcji turystycznych Szkoła wybrała w piątek miejscowe oceanarium (Nausicaä Centre National de la Mer), którego zwiedzanie było zarazem poglądową lekcją biologii morza. Uczniowie mogli obejrzeć liczne akwaria z rybami i ukwiałami, baseny z fokami, pingwinami oraz obejrzeć film o morzu, jego zasobach, wykorzystaniu i ekologii.

Jeszcze tego samego dnia (piątek 05.10.2012 ok 18.00) STS Pogoria oddała cumy i wypłynęła na względnie uspokojone wody Kanału La Manche w kierunku otwartego Atlantyku, gdzie już nie będzie możliwości łatwego zawinięcia do portu schronienia. Ok godz. 14.00 6 października żaglowiec znajdował się na Kanale mniej więcej na wysokości Portsmouth i Hawru, zaś o 11.00 7 października minął przylądek Start Point i wypłynął na szerokie wody Zatoki Biskajskiej, której pokonanie zajmie Szkole kilka dni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Port Schronienia – Oficjalna strona Szkoły pod Żaglami, 06.10.2012
  • Zbigniew Bosek – Oś czasu – Strona Zbigniewa Boska na Facebooku, 06.10.2012 i 07.10.2012
  • Pogoria – adventuretracking.com, 06.10.2012 i 07.10.2012