2012-09-28: Szkoła Pod Żaglami wypłynęła na Morze Północne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 28 września 2012


Pogoria ze Szkołą Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego wpłynęła na Morze Północne

Pogoria na Morzu Północnym
Koje załogantów
Kapitan Baranowski pracuje w kabinie nawigacyjnej

Żaglowiec STS Pogoria po wypłynięciu z portu w Świnoujściu (patrz: Rusza jesienny rejs Szkoły Pod Żaglami) skierował się przez Bałtyk na północny zachód, przepłynął na żaglach w pobliżu przylądka Arkona, po czym ze względu na wiatr prosto w twarz przeszedł na silniku wzdłuż niemieckiej linii brzegowej do Kanału Kilońskiego.

Po przebyciu Kanału, drogą śródlądową przedostał się do ujścia Łaby, gdzie ponownie rozwinął żagle i skierował się przez Morze Północne do Kanału La Manche. Kontakt internetowy z załogą statku jest możliwy w krótkich okresach czasu, kiedy to statek zbliża się do lądu na tyle aby "złapać" sygnał lokalnych sieci komórkowych. Przez kilka dni, które Szkoła spędzi na Morzu Północnym kontakt z załogą będzie jedynie przez telefon satelitarny.

Uczniowie na statku stopniowo wdrażają się do żeglarskiego trybu życia. Rejs przez wzburzone wody Morza Północnego, gdzie wiał najpierw wiatr 6 następnie 8 w skali Beauforta będzie pierwszym poważniejszym testem na odporność załogi na ciężkie warunki pogodowe i chorobę morską.

Nastroje na pokładzie dobrze oddają słowa Kapitana Baranowskiego:

Jak widać [.. na zdjęciach] warunki nie są komfortowe - wieloosobowe kubryki dla młodzieży, piętrowe koje i bardzo bardzo mało miejsca na ułożenie swoich rzeczy. Humor i apetyt dopisuje jednak wszystkim, a Krysia nasz kucharka, dogadza nam strasznie i pewnie jak poprzedniego roku będzie problem z zapięciem spodni na koniec rejsu.
Załoga nabiera coraz większej wprawy w chodzeniu po rejach i obsłudze żagli. Czasami tylko słychać głośne krzyki bosmana ponaglające opornych. Nocne wachty spowodowały, ze nie ma już problemu z zaganianiem do spania o 22. Młodzież zasypia sama, czasem w ubraniu co ma swoje plusy bo przy nocnym alarmie do żagli maja tylko 5 minut aby stawić się na pokładzie. Na spóźnialskich czekają nagrody, które serwuje bosman w postaci dodatkowych prac bosmańskich.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2012-09-28: Szkoła Pod Żaglami wypłynęła na Morze Północne

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]