2012-09-07: V Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą: fotoreportaż

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 7 września 2012
Polscy żołnierze broniący pozycji pod Mławą.

Na przełomie sierpnia i września miała miejsce V Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, połączona z obchodami 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W piątek 31. sierpnia od godziny 10:00 na mławskim rynku trwał piknik militarny. O godzinie 17:00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości: przyjęcie meldunku, przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, modlitwa za zmarłych, salwa honorowa i defilada pododdziałów. Następnie odbyło się widowisko uliczne "Mława - silna duchem... oddana sercem..." Czas cofnął się do września 1939 roku, by odtworzyć życie tuż przed i po niemieckim ataku na miasto. Udział w przedstawieniu przygotowanym przez Miejski Dom Kultury oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej Mława, wzięło ok. 70 osób. Za reżyserię odpowiadał Mariusz Tarnożek. Scenografię opracowano na podstawie na zdjęć historycznych. Jedną z niespodzianek był wjazdu generał Andersa, który w okolicach Mławy odbierał meldunek. "To fakt historyczny, który nigdy wcześniej nie był poruszany, natomiast w pamiętnikach są zapisy poruszające to wydarzenie" - mówił reżyser. Po zakończeniu inscenizacji zapalono znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w zabytkowym Parku Miejskim oraz w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej w Mławie.

W sobotę 1. września na Polu Bitwy pod Mławą w Uniszki Zawadzkie o godzinie 15:00 rozpoczęła się rekonstrukcja bitwy. Rekonstruktorzy wcielili się w postaci żołnierzy "Żelaznej dywizji", czyli 20 Dywizji Piechoty, która z oddaniem broniła pozycji mławskich w jednej z najważniejszych potyczek kampanii wrześniowej. Koordynator rekonstrukcji był Wiesław Olczak, którego zadaniem było by wszystkie założenia scenariusza zostały zrealizowane w maksymalnym wymiarze, optymalne zgrania poczynań wszystkich rekonstruktorów na polu inscenizacji. Dowódcą wojsk polskich był Sławomir Jodełka "IGŁA", który wcielił się w postać majora Jana Bronisława Schlichtingera - dowódcy I batalionu 80. pułku piechoty. Wojskami niemieckimi, złożonymi z przeszło 100 osób wspartych bronią pancerną oraz lotnictwem, dowodził Krzysztof Zawiliński. W rekonstrukcji wzięło udział kilkanaście stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej. By zachować jak największą autentyczność dużo uwagi poświęcono nie tylko właściwemu dla okresu II wojny umundurowaniu, ale także przygotowaniu taktycznemu i doborowi kadry, która podczas trwającej przeszło godzinę inscenizacji prowadziła oddziały rekonstrukcyjne do zadań na polu inscenizacji. "Przygotowania do tak dużego przedsięwzięcia trwa wiele miesięcy" - mówił Sławomir Jodełka. Ogólnie w rekonstrukcji wzięło udział ponad 400 osób.

Warto pamiętać, że II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata. W czasie 6 lat działań wojennych ginęli nie tylko żołnierze, wojna równie mocno dotykała cywilów: starców, kobiety, dzieci. W czasie II wojny zginęło blisko 11 tysięcy mieszkańców Mławy, zniszczonych zostało 67 procent zabudowań.

Poniżej przedstawiamy fotoreportaż z inscenizacji miejskiej i na polu bitwy.

Widowisko miejskie[edytuj | edytuj kod]

Bitwa na przedpolu Mławy[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Kurier z pola bitwy – Nowy Kurier Mławski, 29.08-02.09.2012