Przejdź do zawartości

2012-05-19: Autonomia Palestyńska skazała Araba na śmierć za sprzedanie domu Żydom

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 19 maja 2012
Hebron

Włoski poseł do Parlamentu Europejskiego Fiorello Provera (Liga Północna), który pełni funkcję wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, zapowiedział, że Unia Europejska upomni się o los Palestyńczyka, którego Autonomia Palestyńska skazała na śmierć za sprzedanie domu w Hebronie Żydom.

Muhammad Abu Shahala został aresztowany 4 miesiące temu pod zarzutem sprzedania domu w Hebronie społeczności żydowskiej. Po przesłuchaniu został zwolniony, ale aresztowano go ponownie 66 dni później. W więzieniu był torturowany. Obecnie przebywa w pojedynczej celi, gdzie oczekuje na egzekucję. Abu Shahala jest chory na serce i jego stan zdrowia coraz bardziej pogarsza się.

Poseł Provera powiedział, że "Autonomia Palestyńska ma całkowitą pogardę dla elementarnych praw człowieka, a jest wielkim beneficjentem pomocy z Unii Europejskiej, więc musimy interweniować i żądać od niej natychmiastowego anulowania wyroku oraz usunięcia kary śmierci z palestyńskiego kodeksu karnego za sprzedawanie nieruchomości Żydom".

O uratowanie życia skazanego Abu Shalali apelują również Żydzi z Hebronu. Zwrócili się w jego sprawie do Hillary Clinton, ONZ, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i UE.

Prawo Autonomii Palestyńskiej przewiduje karę śmierci dla Arabów za sprzedawanie nieruchomości Żydom. Była to pierwsza ustawa przyjęta po powstaniu Autonomii Palestyńskiej. Podobny wyrok zapadł w 2009 r., kiedy to palestyński sąd wojskowy wydał wyrok skazujący na śmierć przez powieszenie w stosunku do mężczyzny, który sprzedał ziemię izraelskiej firmie w pobliżu wioski Beit Ummar. Jednak w tamtym przypadku skazany posługiwał się fałszywymi dokumentami i nie miał prawa do sprzedaży terenu. Palestyńska prokuratura generalna argumentowała wówczas, że "wyrok ma na celu ochronę palestyńskiego projektu narodowego, którym jest stworzenie niepodległego państwa palestyńskiego".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]