2012-02-03: Zmarł Andrzej Szczeklik

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 3 lutego 2012
Andrzej Szczeklik
fot. Lech Polcyn

W krakowskim szpitalu przy ul. Skawińskiej w wieku 74 lat zmarł profesor Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Ecce Homo.

Szczeklik zmarł po krótkiej chorobie. Przyczyną zgonu był zawał serca połączony z zapaleniem płuc.

Andrzej Szczeklik był autorem i współautorem ok. 600 prac naukowych, publikowanych w czasopismach międzynarodowych i krajowych. Wydał również kilka monografii i podręczników, także za granicą. Autor książek: „Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy nauki i sztuki” (Znak, Kraków 2003), oraz „Kore — O chorych chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny” (Znak, Kraków 2007) przetłumaczonych na język angielski, niemiecki, hiszpański, węgierski, i litewski. Był członkiem Papieskiej Akademii Nauk, PAU, PAN oraz innych towarzystw naukowych. Był żonaty, miał dwóch synów i córkę.

Do jego najważniejszych osiągnięć zawodowych można zaliczyć badania chorób serca rozwijających się na podłożu miażdżycy i chorób płuc o podłożu immunologicznym. W 1976 roku opisał działanie prostacykliny na ustrój ludzki i wprowadził ją do leczenia chorób tętnic. W 1997 roku otrzymał wraz z doktorem Markiem Sanakiem I nagrodę czasopisma Lancet za odkrycie podłoża genetycznego astmy oskrzelowej. Rok później Royal College of Physicians w Londynie wyróżniło go nagrodą specjalną i przyjęło w poczet swoich członków.

Źródła[edytuj | edytuj kod]