2012-01-11: W Szwecji zarejestrowano Misyjny Kościół Kopimizmu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 stycznia 2012

Powołany w Szwecji w 2010 roku Misyjny/Misjonarski Kościół Kopimizmu (The Missionary Church of Kopimism) został zarejestrowany. Założycielem jest Isak Gerson. Wyznawcy nowej oficjalnej religii uważają, że kopiowanie i dzielenie się informacją jest najpiękniejszą rzeczą na świecie.

Wg oficjalnej strony Kościoła podstawowe wyznanie wiary brzmi następująco:

- Kopiowanie jest etycznie własciwe.
- Rozpowszechnianie informacji jest etycznie właściwe.
- Kopiowanie połączone z miksowanem (copymixing) jest świętym rodzajem kopiowana, bardziej niż dokładne, cyfrowe kopiowanie, dlatego że poszerza i rozwija istniejący zasób informacji.
- Kopiowanie lub remiksowanie informacji przekazanej od innnej osoby jest postrzegane jako akt szacunku i wyraz silnej akceptacji wiary kopimistycznej.
- Internet jest święty.
- Kod jest prawem.

W oryginale:

- Kopiering av information är etiskt rätt.
- pridande av information är etiskt rätt.
- Remixande är en heligare typ av kopiering än den perfekta, digitala kopieringen, då remixande är korskopiering av en mångfald av information.
- Att kopiera eller remixa information som förmedlats av en annan person ses som en akt av respekt och ett starkt uttryck för acceptans och kopimistisk tro.
- Internät är heliga.
- Kod är lag.

Niektóre serwisy kopimizm określiły jako piractwo, jednak, jak cytuje Marcina Karpezo serwis OSNews, polega on na dzieleniu się danymi, filozofią, ruchem i obecnie religią, która nie namawia do "piracenia", ale namawiania pozostałych do kopiowania treści którą samemu się produkuje. Z kopimizmem jest związana idea DataLove, które głosi między innymi, że dane nie są ani dobre ani złe i powinny mieć zapewniony swobodny przepływ.

Założyciele Kościoła Kopimizmu dwukrotnie wcześniej starali się zalegalizować swój związek wyznanionwy, ale rząd odrzucił wniosek, podając za powód brak sformalizowanej formy modlitwy lub medytacji. W ciągu roku ilość wyznawców zwiększyła się z tysiąca do trzech.

Poza Szwecją, utworzone zostały strony internetowe Kościoła Kopimizmu w:


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]