Przejdź do zawartości

2011-12-16: Pogoda: w zachodniej Polsce w weekend będzie silnie wiało

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 grudnia 2011
Pogoda

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla zachodniej Polski oraz hydrologiczne dla północnej Polski.

Ostrzeżenia meteorologiczne

Instytut przewiduje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 do 55 km/h, w porywach od 65 do 80 km/h, z południowego wschodu na terenie województw pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Na Podhalu, w Beskidzie Śląskim, Żywieckim oraz Sądeckim wiatr może osiągnąć w porywach od 80 do 100 km/h.

Ostrzeżenia hydrologiczne

W województwie zachodnio-pomorskim oraz pomorskim wody mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Wody mogą przekroczyć lokalne poziom ostrzegawczy także na terenie Warmii i Mazur.

Ostrzeżenie Łowców Burz

Także na stronie internetowej Łowców Burz można znaleźć informacje o silnych wiatrach w ciągu piątku i soboty (16, 17 grudnia 2011) roku. Serwis ostrzega przed wiatrem dochodzącym, na terenie Dolnego Śląska, nawet do 110 km/h. Przy takiej prędkości wiatr może powodować liczne utrudnienia komunikacyjne, łamać drzewa i wywoływać lokalne przerwy w dostawie energii elektrycznej. Możliwe są także uszkodzenia budynków.

Są pierwsze zniszczenia

  • W powiecie Sucha Beskidzka (Małopolskie) wiatr zerwał lub uszkodził około 10 dachów - powiedział rzecznik tamtejszej straży pożarnej kpt. Łukasz Białończyk.
  • W Ustroniu (Śląsk Cieszyński) tam strażacy interweniowali blisko 60 razy.
  • W Zabrzegu, wskutek iskrzenia zwartych przewodów energetycznych w lesie wybuchł pożar.
  • W Zakopanem część domostw nie ma prądu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]