Przejdź do zawartości

2011-10-07: Odsłonięto gwiazdę Stanisława Barei w łódzkiej Alei Sław

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 7 października 2011
Gwiazda Stanisława Barei w Łodzi
Stanisław Tym i Hanna Zdanowska w Łodzi podczas odsłonięcia gwiazdy Stanisława Barei
Gwiazda Stanisława Barei
Parada "Maluchów"

W Łodzi odsłonięto kolejną gwiazdę w Alei Gwiazd. Tym razem uhonorowano reżysera Stanisława Bareję, twórcę takich filmów jak "Miś", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" czy "Alternatywy 4".

Na odsłonięcie gwiazdy przyjechał "aktor Barei" Stanisław Tym – odtwórca roli Ryszarda Ochódzkiego z filmu "Miś", Marcel Szytenchelm taksówkarz ze "Zmienników" oraz syn Barei – Jan. Obecni byli także przedstawiciele władz Łodzi i rady miejskiej.

Uroczystości zaczęły się o godzinie 16.00 przy ul. Piotrkowksiej 104 (siedziba Urzędu Miasta Łodzi), skąd goście zostali przewiezieni "maluchami" na ul. Piotrkowską 78 (obok pomnika Rubinsteina). Goście spotkali się w Urzędzie Miasta Łodzi, a następnie zostali przewiezieni na miejsce uroczystości kawalkadą fiatów 126p.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas odsłaniania Gwiazdy powiedziała: "To już 15 lat Łódzkiej Alei Sławy. A ja cieszę się, że to właśnie mnie przypadł zaszczyt odsłonięcia gwiazdy Stanisława Barei. To bardzo ważne wydarzenie dla Łodzi. Główny bohater dzisiejszej uroczystości jest cały czas w naszej pamięci".

Bareja otrzymał swoją gwiazdę na ul. Piotrkowskiej w Łodzi w dwadzieścia lat po śmierci, jego syn przyznał podczas imprezy, że szkoda, że trzeba było czekać tak długo na to wydarzenie. Zaznaczył jednocześnie, iż znając poczucie humoru Stanisława Berei, doceniłby on ten moment (Bareja obronił pracę magisterską na łódzkiej Filmówce dwadzieścia lat po zakończeniu studiów).

Licznie zgromadzeni łodzianie mogli nie tylko zobaczyć nową gwiazdę na ul. Piotrkowskiej, ale także obejrzeć projekcję filmu "Miś" w kinie Kinematograf, zjeść tort w kształcie... Misia oraz otrzymać na pamiątkę torbę i znaczek z napisem "Oczko odpadło TEMU misiu".

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości