2011-08-18: Niemcy: w Jänschwalde odbył się Obóz Akcji Klimatycznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 18 sierpnia 2011
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

W dniach 7 - 14 sierpnia w niemieckiej wiosce Jänschwalde, w pobliżu granicy z Polską, odbył się Obóz Akcji Klimatycznej, zorganizowany przez koalicję niemieckich organizacji społecznych i ekologicznych. Hasłem przewodnim trwającego tydzień obozu była walka ze zmianami klimatu i na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Ze względu na jego lokalizację na terenie zagłębia węgla brunatnego, równie ważne miejsce w programie obozu zajmował temat wpływu górnictwa i energetyki węglowej na pogłębianie się efektu cieplarnianego, jak i na życie lokalnych społeczności na terenach górniczych.

W imprezie wzięło udział prawie 300 aktywistów z kilkunastu krajów Europy, w tym, poza Niemcami, z Holandii, Danii, Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Na program obozu, poza cyklem wykładów i spotkań poświęconych problemom zmian klimatycznych i dewastującego wpływu kopalń odkrywkowych na lokalne środowisko i społeczności, składały się warsztaty, na których można się było nauczyć, między innymi, wspinaczki na drzewa i przygotowania specjalnych trójnogów, używanych w blokadach cennych przyrodniczo terenów przeznaczonych pod przemysłową dewastację. Problemy społeczności lokalnych na terenach wydobycia węgla brunatnego przedstawili przedstawiciele łużyckich organizacji społecznych, protestujących przeciwko dalszej rozbudowie kopalni odkrywkowych na swym terenie, jak również samorządowcy z przygranicznych terenów w Polsce, na których, pomimo sprzeciwu lokalnych społeczności wyrażonego w samorządowym referendum rząd planuje budowę wielkiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

W ramach dnia akcji bezpośredniej w ramach obozu jego uczestnicy podjęli okupację biur partii politycznych: Die Linke i SPD w pobliskim Cottbus, jak również podobną akcję w ministerstwie ochrony środowiska Brandemburgii w Poczdamie. Udało się również na krótko zablokować główną bramę elektrowni węglowej należącej do koncernu Vattenfall w Janschwalde. Podczas próby wejścia na teren należącej do tej samej firmy odkrywki doszło do starć z ochroną, która pobiła, a następnie przekazała w ręce policji kilkoro aktywistów. Zostali oni wypuszczeni po ustaleniu danych osobowych.

W obozie wzięła udział grupa anarchistów z Polski, w tym dwie osoby reprezentujące Federację Anarchistyczną. Anarchiści z Polski wzięli udział w spotkaniu, poświęconemu programowi nuklearnemu prowadzonemu przez polski rząd i protestom przeciwko niemu, organizowanym przez FA.


Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Niemcy – Relacja z Obozu Akcji Klimatycznej w Janschwalde”, opublikowanego w serwisie Czarny Sztandar (więcej informacji).