Przejdź do zawartości

2011-08-16: Pogoda w Polsce: w piątek upały i prawdopodobnie niszczycielskie burze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 sierpnia 2011
Pogoda

Od czwartku zaczną się w Polsce upały, w piątek dochodzące do 31°Celsjusza. Towarzyszyć mogą im bardzo silne i niszczycielskie burze oraz, co niewykluczone, trąby powietrzne. Ostrzeżenie takie pojawiło się na stronach Polskich Łowców Burz.

Najbardziej prawdopodobne są intensywne burze w całej zachodniej części Polski, jak również w części centralnej. W ostatnich miesiącach nad krajem przechodziły mezoskalowe systemy konwekcyjne (MCS), powodujące silne burze i huraganowe w niektórych miejscach wiatry. Prognozy tego typu pojawiały się już w czerwcu. Tym razem może takich MCSów pojawić się nawet kilka, a także mogą tworzyć się linie szkwału oraz trąby powietrzne. Intensywność wiatrów, jak i gradobicia zależała będzie od tego, jak daleko od granic kraju utworzą się te struktury. Dlatego w chwili obecnej prognozy nie są pewne, co do tego, w który obszarze kraju będą najsilniejsze burze. Burzom towarzyszyć mogą ulewne deszcze do 40 mm.

Pierwsze silne burze mogą pojawić się już w nocy z czwartku na piątek w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. Wcześniej sygnalizowane ryzyko trąb powietrznych w nocy z czwartku na piątek jest już prawie obecnie niemożliwe, ze względu na to, że układ burzowy dotrze do Polski późną nocą. Z większym prawdopodobieństwem, trąby powietrzne mogą utworzyć się w czwartek w Niemczech, gdzie będą prawdopodobnie także silniejsze opady gradu.

W piątek jednak burze zaczną się rozwijać w części południowo-zachodniej. Ryzyko trąb powietrznych, według najnowszych prognoz, jest niewielkie, mogą się one jednak uformować na terenie od Kujaw po Warmię i Mazury, ale zagrożenie dotyczy tez regionów Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejsze prognozy PŁB[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]