Przejdź do zawartości

2011-08-03: Studenci jadący z manifestem "Ride for your Rights!" są w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 3 sierpnia 2011

W Łodzi goszczą studenci biorący udział w przejeździe „Ride for your rights”. W tym tygodniu odwiedzą jeszcze Warszawę i Białystok.

Młodzież przyjechała do Łodzi na rowerach, odwiedzając wcześniej Nowy Sad (Serbia), Osijek (Chorwacja), Pécs (Węgry), Bratysławę (Słowacja) czy Wiedeń (Austria). Przed nimi jeszcze m.in. Wilno (Litwa), Ryga (Łotwa), Tallin (Estonia), Kuopio (Finlandia) oraz Petersburg (Rosja). Wybór trasy i miast nie jest przypadkowy. Studenci odwiedzają miejscowości w których znajdują się uczelnie zrzeszone w projekcie "Campus Europae". Celem tego projektu, zapoczątkowanego przez Fundację Europejski Uniwersytet (en. European University Foundation), jest promocja mobilności studentów i zachęcanie ich do studiowania oaz odbywania praktyk zawodowych w różnych krajach Europy.

Studenci biorący udział w tej ponad 4000 km wyprawie zachęcają mieszkańców, rektorów uczelni oraz władze miast do poparcia manifestu na rzecz większego poparcia i eliminacji barier w mobilności studentów, który zostanie przekazany członkom Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Rządów Państw a także do wszystkich uczelni wyższych w Europie.

Grupa przyjechała do Łodzi we wtorek 2 sierpnia, od strony Centrum Zdrowia Matki Polki, przez ul. Piotrkowską aż na osiedle akademickie Uniwersytetu Łódzkiego. Dzisiaj (3 sierpnia) odbyło się spotkanie z władzami Łodzi oraz uroczyste podpisanie manifestu przez wiceprezydent Agnieszkę Nowak. Odbyła się także prezentacja działań transportowych i rowerowych prowadzonych przez Fundację Fenomen.

W trakcie prezentacji okazało się, że aktywni rowerzyści w Łodzi mają wiele wspólnego ze studentami z Europy – wszyscy "jadą po swoje prawa". Studentom zależy na zwiększaniu mobilności i stwarzania możliwości do dowolnego wybierania miejsca studiów, a rowerzystom w Łodzi na zwiększaniu ruchu rowerowego i stwarzania możliwości do dowolnego wybierania środka transportu. Zarówno jedni jak i drudzy kierują swoje działania zarówno do władz, mediów jak i do mieszkańców... Stąd prawdopodobnie wzajemne zrozumienie dla podejmowanych działań, zwłaszcza, że prof. Christoph Ehmann, sekretarz generalny Campus Europe w swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał, iż przyszłość Europy jest w rękach młodych ludzi.

Studenci jutro (czwartek, 4 sierpnia) opuszczają Łódź i przez Warszawę oraz Białystok udają się do Wilna.

Źródła[edytuj | edytuj kod]