Przejdź do zawartości

2011-08-01: Fotoreportaż: odpust u św. Anny w Nikiszowcu w deszczowej aurze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 1 sierpnia 2011
Odpust u św. Anny w deszczowej oprawie

Wczoraj w Nikiszowcu odbył się odpust św. Anny. To już III edycja święta, które obchodzone jest nie tylko jako uroczystość religijna, ale również jako święto integrujące lokalną społeczność i sympatyków osiedla Nikiszowiec oraz pobliskiego Janowa.

Wokół rynku ustawiono odpustowe stragany z rękodziełem i kramy w których można było zakupić: chlyb z tustym (chleb ze smalcem), ogórki małosolne, makaroniki, kokosanki, pączki, ciasta z Nikiszowca, wykonane przez piekarnię Michalskiego i mieszkańców osiedla i wiele innych wyrobów kuchni śląskiej. Kolorowe stoiska kusiły najróżniejszymi zabawkami, kolorowymi świecidełkami, heklowanymi serwetkami (szydełkowymi serwetkami) i sztrykowanymi fuzeklami (skarpetkach wykonanych na drutach). Można było też zaopatrzyć się w gadżety np. koszulki reklamujące Nikiszowiec. Swój plener malarski miała w tym dniu Grupa Janowska i Siemianowicka Grupa Plastyczna Spichlerz - 86.

W tym roku impreza odpustowa odbyła się na odnowionej płycie rynku Nikiszowca. Tuż obok poczty ustawiono scenę. Inauguracja nastąpiła około godz.14.00. Mimo, iż uroczystość przebiegała w oprawie deszczowej mieszkańcy i turyści nie zawiedli, przybywając licznie i biorąc czynny udział w zabawie. Na scenie wystąpił zespół wokalno-instrumentalny "U Pana Boga za Piecem" odbyły się też koncerty "Orkiestry Dętej KWK Wieczorek" i zespołu "Siudma Góra".

Dla dzieci przygotowano dmuchany zamek, karuzelę, zjeżdżalnię, zabawy z animatorami, warsztaty plastyczne (Wielkie Malowanie Balkana), jazdę na kucyku i wiele innych rozrywek.

Turyści mogli z przewodnikiem obejrzeć ciekawe zakamarki zabytkowego osiedla, mogli też zwiedzić placówkę Muzeum Historii Katowic i kościół św. Anny.

Organizatorem wczorajszego odpustu był Program Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu (MOPS Katowice) oraz Stowarzyszenie Razem Dla Nikiszowca. Partnerem projektu było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Dom Aniołów Stróżów". Impreza była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Urzędu Miasta w Katowicach. Imprezę swoimi patronatami objęli Dorota Simonides, Kazimierz Kutz i Piotr Uszok i można ich było spotkać podczas odpustu w Nikiszowcu.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości