Przejdź do zawartości

2011-07-22: Wybuch w centrum Oslo, uszkodzony budynek rządowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 lipca 2011
Widok na Oslo chwilę po eksplozji bomby
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Zamach w Oslo (2011)

Jak podaje agencja Reuters do wybuchu doszło o 15.20 w budynku rządowym w centrum Oslo.

Wybuch wybił większość okien w 17-piętrowym budynku biurowym, w dzielnicy rządowej. W budynku tym swoją siedzibę ma także premier Norwegii Jens Stoltenberg. Norweska agencja prasowa NTB podaje, że premier jest bezpieczny, ale ze względów bezpieczeństwa nie jest podawane miejsce jego obecnego pobytu.

Funkcjonariusze policji potwierdzają 8 osób zabitych oraz 15 rannych. Szef policji powiedział dziennikarzom, że wybuch został spowodowany przez "jedną lub więcej" bomb. Zapytany, czy wybuch był spowodowany przez bombę samochodową, szef policji Anstein Gjengdal powiedział: "Jest możliwe, że pojazd został użyty w tym wypadku, ale nie mogę tego potwierdzić."

W poniedziałek 25 lipca 2011 roku 32-letni Norweg Anders Behring Breivik przyznał się do przeprowadzenia podwójnego zamachu przed sądem.

Wg Euronews wszystkie drogi prowadzące do centrum Oslo zostały zamknięte. Świadkowie twierdzą, że widzieli duży samochód tuż przed wybuchem. W promieniu 1 km od centrum eksplozji widoczne są zniszczenia.

Zamknięta została główna stacja kolejowa w Oslo.

Norweska policja nie podejrzewa, aby w mieście zostało podłożonych więcej bomb, ale wystosowała apel do mieszkańców, aby opuścili centrum i udali się do domów. Wszystko po to, aby uniknąć zbiegowisk.

Po wybuchu w stolicy na norweskiej wyspie Utøya doszło do strzelaniny. Mężczyzna ubrany w policyjny mundur strzelał przez 1,5 godziny do ludzi zgromadzonych na zjeździe młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy. Sprawcę ataku zatrzymano. W czasie ataku zabił on 68 osób na wyspie.


Źródła

[edytuj | edytuj kod]