2011-07-12: We wrześniu ruszy konkurs ESA dla uczniów szkół średnich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 lipca 2011

15 września ruszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej dla uczniów szkół średnich, związany z 10. rocznicą misji Integral. Konkurs będzie otwarty również dla uczniów z Polski.

Na 15 września ESA zapowiedziała rozpoczęcie szeroko zakrojonego konkursu dla uczniów szkół średnich związanego z fizyką wysokich energii i misją Integral.

Uczniowie z państw członkowskich ESA, państw współpracujących, oraz Kanady, USA i Rosji, są zaproszeni do udziału w konkursie poprzez zaangażowanie się w jeden z 4 projektów:

  • projekt nr 1: obserwuj - teleskopowe obserwacje gwiazd zmiennych w podwójnych układach gwiazdowych emitujących promieniowanie wysokoenergetyczne i porównanie wyników z danymi z optycznego teleskopu satelity Integral
  • projekt nr 2: badaj - użycie danych z Integrala do określenia rodzajów źródeł promieniowania wysokoenergetycznego w centrum Drogi Mlecznej
  • projekt nr 3: projektuj - próba drużynowego zaprojektowania misji do badania promieniowania o wysokiej energii. Uczniowie zapoznają się z każdym aspektem planowania misji kosmicznej, w tym określania celów naukowych, projektowania statku i ładunku
  • projekt nr 4: buduj - zbudowanie modelu satelity Integral z użyciem wybranych przez siebie materiałów

Na laureatów czeka wiele nagród, w tym szansa na zaprezentowanie swojej pracy na 9. warsztatach naukowych Integral w Paryżu. Konkurs oficjalnie ruszy 15 września i potrwa do marca 2012 roku.

Od prawie 10 lat satelita Integral bada tajemnice Wszechświata związane z promieniowaniem wysokoenergetycznym, jak pochłanianie materii przez czarne dziury, rozbłyski gamma, czy wybuchy supernowych. Konkurs jest częścią obchodów 10. rocznicy misji, rozpoczętej 17 października 2002 roku. Satelita został wysłany rakietą Proton-K/DM-2 na silnie eliptyczną orbitę, o perygeum na wysokości 10 000 km a apogeum na wysokości 153 000 km. Konstrukcyjnie podobny do XMM-Newton, prowadzi obserwacje za pomocą spektrometru SPI i kamery IBIS.

Szczegóły konkursu zostaną ogłoszone 15 września 2011.

Źródła[edytuj | edytuj kod]