Przejdź do zawartości

2011-06-28: Organizacje pozarządowe przybiją do drzwi ratuszy miejskich Tezy Miejskie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 czerwca 2011

Tezy Miejskie to zbiór 9 stwierdzeń (praw), które zostały wypracowane przez uczestników pierwszego Kongresu Ruchu Miejskich, który odbył się w dniach 18-19 czerwca w Poznaniu.

Tezy zostały wypracowane przez przedstawicieli ponad trzydziestu organizacji zajmujących się szeroko rozumianym miastem (tzw. ruchy miejskie). Pierwsza teza „Mieszkańcy mają niezbywalne prawo do miasta” nawiązuje do badań nad miastem jakie prowadzi James Holston, który twierdzi w swoich analizach, że to właśnie mieszkańcy miast mają do nich prawo[1]. Pozostałe dotyczą zarówno udziału mieszkańców w decydowaniu o mieście; rewitalizacji; kulturze przestrzeni publicznej czy lokalizowaniu instytucji krajowych w innych miastach niż stolica kraju. Wśród zapisów pojawia się także apel o zrównoważony rozwój obszarów metropolitarnych.

Tezy zostaną przybite na drzwiach miejskich Ratuszy w Warszawie (plac Bankowy 3/5), w Łodzi (ul. Piotrkowska 104), a także w Gdańsku, Sopocie, Rumi, Poznaniu i Wrocławiu w środę (29 czerwca 2011) w samo południe. Według przedstawicieli organizacji pozarządowych, ma być to pierwszy krok do rozpoczęcia otwartej dyskusji między innymi z władzami miast i parlamentarzystami o tym w którą stronę będą rozwijać się polskie miasta. Część tez miejskich może zostać bowiem rozwiązana tylko na szczeblu centralnym (ustawodawstwo).


Pełna treść tez miejskich[2]:

 1. Mieszkańcy mają niezbywalne prawo do miasta.
 2. Budżet partycypacyjny to tworzenie przez mieszkańców całego budżetu miasta. To nie tylko procedury, ale szeroki ruch społeczny.
 3. Zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej i przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu jest obowiązkiem wspólnoty miejskiej.
 4. Rewitalizacja historycznych obszarów podtrzymuje tożsamość miast i jest warunkiem ich rozwoju. Nie może ograniczać się do remontów, musi być zintegrowanym działaniem wypracowanym wraz z mieszkańcami.
 5. Dość chaosu! Kultura przestrzeni zagwarantowana ładem prawnym pozwoli na podniesienie jakości życia w mieście.
 6. Demokracja to nie tylko wybory. Mieszkańcy mają prawo do realnego, opartego na wzajemnym szacunku, udziału w podejmowaniu decyzji o mieście.
 7. Miasta i obszary metropolitalne powinny być zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania procesom suburbanizacji.
 8. Lokalizowanie instytucji krajowych w różnych miastach sprzyja rozwojowi całego kraju.
 9. Polskie miasta i obszary metropolitalne potrzebują wsparcia w integracji systemów transportu: kolejowego, drogowego, publicznego transportu zbiorowego, rowerowego i pieszego dla osiągnięcia celów Białej Księgi o transporcie i Karty Lipskiej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

 1. [1], Prawo do miasta. Spotkanie z prof. J. Holston w Łodzi
 2. [2], Tezy o mieście

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości