2011-06-05: W serwisie YouTube można już używać licencji Creative Commons

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 5 czerwca 2011
Internet

YouTube, największy serwis wideo w internecie uruchamił wsparcie dla używania licencji Creative Commons. Licencją będzie można objąć zarówno nowe jak i już istniejące filmy. Materiały objęte licencją będzie można łatwo użyć za pomocą edytora wideo wbudowanego w serwis.

Opcja pojawiała się 2 czerwca i działa już dla większości użytkowników. Aby objąć licencją wideo wystarczy po zalogowaniu wejść w "Moje filmy", wybrać dowolny materiał i przejść do Edycji. W zakładce Opcje udostępniania możemy wybrać jedną spośród dwóch: Standardowa licencja YouTube lub Creative Commons Uznanie autorstwa.

YouTube długo eksperymentował z wsparciem licencji CC, wcześniej jednak nie zdecydował się na wyprowadzenie takiej funkcjonalności. Aktualne rozwiązanie niestety jest ubogie w porównaniu z tym oferowanym przez serwisy wideo Vimeo.com i Blip.tv, które oferują możliwość wybrania dowolnej licencji. Blip.tv ostatnio wprowadził również rozbudowane możliwości opisu kontrybucji np. reżyserii, aktorów itp.

Informacje o wykorzystaniu licencji Creative Commons w You Tube

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „YouTube dodaje możliwość użycia licencji CC!”, napisanego przez Kamila, opublikowanego w serwisie Creative Commons Polska (więcej informacji).