2011-05-15: Sejm: w 2013 r. koniec telewizji analogowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 15 maja 2011
Media

Kultura i rozrywkaCiekawostkiFilm
Gry komputeroweTelewizjaMuzyka

Sejm uchwalił ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, której podstawowym celem jest stworzenie kompleksowych, formalno-prawnych podstaw wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce i ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego do dnia 31 lipca 2013 roku.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi przede wszystkim: odbiór cyfrowo naziemnie większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu I i po 8 programów w ramach multipleksów II oraz III), poprawę jakości obrazu i dźwięku, równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego), wprowadzenie kontroli rodzicielskiej.

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy - w wybranych miastach - można już odbierać telewizję cyfrową (DVB-T). Obecnie uruchomiony jest drugi multipleks z kanałami: Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN7, a wkrótce dołączą też: TV6, Polsat Sport News oraz TV Puls 2. Działa także trzeci multipleks z kanałami Telewizji Polskiej. Wciąż trwają prace nad uruchomieniem pierwszego multipleksu z głównymi kanałami TVP (TVP1, TVP2, TVP Info) oraz stacjami wybranymi w konkursie (Kino Polska Nostalgia, Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV).

Ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej została podzielona na dwie części: pierwsza dotyczy samego procesu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej i obejmuje przepisy zapewniające sprawne jej uruchomienie, w tym termin wyłączenia nadawania analogowego, kwestie związane z organizacją multipleksów i kampanią informacyjną, natomiast druga część wprowadza w sposób trwały do polskiego porządku prawnego przepisy związane z nadawaniem programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w multipleksach, dające podstawy do podejmowania w przyszłości skutecznych działań przez regulatorów rynku - Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Ustawa kompleksowo reguluje kwestie ochrony konsumentów w zakresie zakupu sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych, dlatego też obywatele naszego kraju, aby móc oglądać naziemną telewizję cyfrową, będą musieli: dokupić specjalną tzw. przystawkę zwaną STB lub dekoderem, lub wymienić odbiornik na taki, który będzie umożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Zarówno przystawki jak i telewizory powinny spełniać wymagania do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, czyli musi być zgodne ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC). Dlatego też, zgodnie z ustawą, każdy obywatel dokonujący zakupu odbiorników cyfrowych, zostanie poinformowany przez sprzedawcę, czy dany odbiornik umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Proces przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe jest procesem, który dotyczy wszystkich obywateli w Polsce, dlatego też zapisy ustawy regulują szczegółowo kwestie przeprowadzenia kampanii informacyjnej, która podniesie świadomość społeczeństwa o czekającej ich zmianie w sposobie odbioru wszystkich programów telewizyjnych. Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno nadawca publiczny Telewizja Polska, nadawcy komercyjni: Telewizja Polsat, TVN, Polskie Media oraz Telewizja Puls, zobowiązani do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej jak i Minister Infrastruktury. Kampania przeprowadzona zostanie w mediach, jak również w szczególności poprzez mailing do obywateli. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło już stronę internetową www.cyfryzacja.gov.pl, na której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje o naziemnej telewizji cyfrowej.

W głosowaniu nad ustawą udział wzięło 419 posłów, za opowiedziało się 279, przeciw było 140. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Źródła[edytuj | edytuj kod]