Apel organizacji społecznych do koncepcji wdrożenia EMFA
3 grudnia 2024 Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska opublikowała Apel organizacji społecznych do koncepcji wdrożenia Europejskiego Aktu Wolności Mediów (EMFA)
Kontekst
[edytuj | edytuj kod]6 listopada 2024 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) opublikowało raport z konsultacji publicznych dotyczących wdrożenia Europejskiego Aktu Wolności Mediów (EMFA) do polskiego porządku prawnego. Proces konsultacji był bezprecedensowy i może stanowić przykład transparentności oraz otwartości na udział społeczeństwa obywatelskiego w procesie legislacyjnym.
Postulaty
[edytuj | edytuj kod]Sieć jako część koalicji organizacji społecznych zaangażowanych w reformę ładu medialnego w Polsce, podkreśla potrzebę uwzględnienia w zmianach legislacyjnych:
- Odpolitycznienia mediów publicznych,
- Wzmocnienia gwarancji niezależności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), oraz
- Zapewnienia ochrony dziennikarzy przed inwigilacją.
Odpolitycznienie mediów publicznych
[edytuj | edytuj kod]Jak twierdzą sygnotariusze dotychczasowy system oparty na dominującej roli KRRiT nie ochronił mediów publicznych przed politycznymi wpływami. Chociaż propozycje MKiDN, takie jak zmiana sposobu wyboru redaktorów naczelnych, są krokiem w dobrym kierunku, nie wprowadzają wystarczających mechanizmów gwarantujących niezależność redakcyjną. Z tych względów sygnotariusze proponują:
- Oddzielenie struktur zarządczych od struktur redakcyjnych, aby redakcje działały bez politycznych nacisków.
- Powstanie niezależnych rad programowych, w skład których wchodziliby przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i zespołów redakcyjnych, zamiast osób wskazanych przez polityczne gremia.
- Pełne uprawnienia redaktora naczelnego w zakresie treści publikacji, z gwarancją braku ingerencji zarządu czy innych osób na stanowiskach kierowniczych.
- Utworzenie Rady Etyki Mediów Publicznych, która oceniłaby przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej. Rada ta, niezależna od polityki, mogłaby stać się kluczowym mechanizmem ochrony dziennikarzy przed naciskami.
Wzmocnienie niezależności KRRiT
[edytuj | edytuj kod]Zmiany dotyczące procedury wyboru członków KRRiT zostały uznane w przez Sieć za pozytywny krok, jednak nie zapewniający wystarczających gwarancji pluralizmu i niezależności. Z tych względów proponują:
- Wprowadzenie wymogu kwalifikowanej większości (np. 2/3 głosów) przy wyborze członków KRRiT przez Sejm i Senat.
- Gwarancję reprezentacji ugrupowań opozycyjnych w składzie KRRiT.
- Wprowadzenie obowiązku stosowania standardów wolności słowa jako wytycznych przy wydawaniu decyzji o nałożeniu kary na nadawców.
Ochrona dziennikarzy przed inwigilacją
[edytuj | edytuj kod]Według Sieci obecne założenia wdrożenia EMFA nie zabezpieczają dziennikarzy przed inwigilacją. Narzędzia takie jak Pegasus mogą być wykorzystywane bez odpowiedniej kontroli sądowej, co narusza podstawowe prawa do prywatności i ochrony źródeł dziennikarskich. Apelujemy o wdrożenie przepisów zgodnych ze standardami EMFA i orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (zwłaszcza wyroku w sprawie Pietrzak i Bychawska-Siniarska przeciwko Polsce).
Sygnotariusze
[edytuj | edytuj kod]Apel podpisali przedstawiciele następujących organizacji:
- Fundacja Blue Dragon Institute
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Fundacja Stocznia
- Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska
- Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego
- Fundacja Panoptykon
- Fundacja Media Forum
- Prague Civil Society Centre
- Towarzystwo Dziennikarskie
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Apel organizacji społecznych do koncepcji wdrożenia EMFA”, którego autorem jest Redakcja, opublikowanego w serwisie siecobywatelska.pl na licencji CC BY 4.0 (więcej informacji).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- 4 grudnia 2024
- Artykuły z serwisu siecobywatelska.pl
- Społeczeństwo
- Fundacja Blue Dragon Institute
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Fundacja Stocznia
- Sieć Obywatelska Watchdog Polska
- Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego
- Fundacja Panoptykon
- Fundacja Media Forum
- Prague Civil Society Centre
- Towarzystwo Dziennikarskie
- Media
- Prawa człowieka
- Akty prawne