Przejdź do zawartości

2011-04-29: Ślub Księcia Williama i Kate Middleton

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 kwietnia 2011

Książę William, drugi w kolejce do brytyjskiego tronu, wziął dziś za żonę Kate Middleton. Ceremonia miała miejsce w Opactwie Westminsterskim. Ślub oglądają tysiące Brytyjczyków zgromadzonych na ulicach Londynu wzdłuż trasy przejazdu orszaku.


Ceremonia ślubna rozpoczęła się o godzinie 12 (czasu polskiego), kiedy limuzyna przywiozła Kate Middleton pod wejście Opactwa Westminsterskiego. Pannę młodą poprowadził do ołtarza jej ojciec Michael Middleton.

W Opactwie na pannę młodą czekało ponad 1900 gości, wśród których znalazła się brytyjska rodzina królewska, władze Wielkiej Brytanii z premierem Davidem Cameronem i jego żona Samanthą Cameron na czele, głowy koronowane, premierzy i prezydenci z ponad 50 krajów z całego świata. Do opactwa zostali zaproszeni także celebryci, wśród których znaleźli się między innymi David Beckham i Victoria Beckham, Rowan Atkinson, Ian Thorpe i Gareth Thomas, jako ostatnia z gości do opactwa przybyła Królowa Elżbieta II w towarzystwie Księcia Filipa. Królowa na uroczystość ślubu swojego wnuka ubrała żółty kostium z kapeluszem w tym samym kolorze.

Ceremonii przewodniczył honorowy zwierzchnik kościoła anglikańskiego, Arcybiskupi Canterbury Rowan Williams.

Podczas ceremonii homilię wygłosił biskup Londynu Richard Chartres, a prywatnie przyjaciel księcia Williama. W homilii kaznodzieja podkreślając wagę życia rodzinnego i miłości w życiu codziennym. Zaznaczył także, że każdy ślub jest po części ślubem królewskim.

Po odmówieniu modlitw Kate i William podpisali akt małżeństwa, w czasie tego aktu chór śpiewał pieść "Boże, chroń królową".

Po ceremonii ślubnej książę Wiliam otrzymał tytuł księcia Cambridge, hrabiego Strathearn i Barona Carrickfergus, Kate, będzie odpowiednio księżną Cambridge, hrabiną Strathearn i baronessą Carrickfergus.

Kate na swój ślub wybrała koronkową suknię ślubną projektu Sarah Burton.

Wychodzących przy dźwiękach hymnów i dzwonów z opactwa państwa młodych witały tłumy wiwatujących Brytyjczyków. Książę wraz z księżną otwartą karetą przejechali ulicami Londynu do Pałacu Buckingham.

Orszak składał się z pięciu karoc dla panny młodej, dla królowej, dla drużby, dla druhny i dla rodziców pary młodej.

Ostatnim elementem oficjalnej części uroczystości był pierwszy publiczny pocałunek małżonków na pałacowym balkonie. Po pocałunku nad głowami Księcia i Księżnej przeleciała dywizja myśliwców.

Jimmy Wales, twórca Wikipedii, osobiście aktualizował hasło "Kate Middleton" w anglojęzycznej Wikipedii i natychmiast po zakończeniu ceremonii zmienił nazwę artykułu na Catherine, Duchess of Cambridge.

Źródła[edytuj | edytuj kod]