Przejdź do zawartości

2011-04-09: Fotoreportaż: otwarcie Działu Etnologii Muzeum Historii Katowic

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 kwietnia 2011

Wczoraj w Nikiszowcu miało miejsce uroczyste otwarcie Działu Etnologii Muzeum Historii Katowic, którego siedzibą jest zrewitalizowany budynek dawnej pralni przy ul. Rymarskiej 4.

Na uroczyste otwarcie placówki przybyli m.in.: minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, prezydent Katowic Piotr Uszok, przewodniczący Rady Miasta Katowice Arkadiusz Godlewski i wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna.

W pomieszczeniach dawnej pralni na parterze budynku wystawiono prace malarzy z Grupy Janowskiej: Teofila Ociepki, Ewalda Gawlika, Pawła Wróbla i Erwina Sówki. W pokojach na piętrze przedstawiono zdjęcia nikiszowieckich mieszkań fotoreportera Arkadiusza Goli. Obok grafik w gablotach wystawiono też gromadzone od lat pamiątki i bibeloty pochodzące ze śląskich domostw: stare sprzęty, porcelana, naczynia, makatki, dewocjonalia, święte obrazy i zabawki.

W dużej sali, gdzie kiedyś znajdowała się suszarnia i magiel, można obejrzeć wystawę sztuki współczesnej preMedytacje - "Pamięć". Swoje prace m.in. rzeźby i instalacje, zaprezentowali profesorzy i asystenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kuratorem tej wystawy jest urodzony w Szopienicach Sławomir Brzoska.

Dla gości ufundowano poczęstunek. Można było posmakować tradycyjnych śląskich przysmaków takich jak kopalnioki i oblaty a na gorąco podano tradycyjny "Śląski Żur" z grubo mielonej mąki żytniej tzw. szrotki.

Do końca wakacji wstęp na wystawy darmowy.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości