Przejdź do zawartości

2011-04-01: Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 kwietnia 2011

Przyjęta w piątek przez sejm nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przewiduje możliwość odstąpienia, w szczególnych przypadkach, od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków. Głosowanie nad poprawką poprzedziła kilkudziesięciu minutowa bardzo emocjonalna i burzliwa dyskusja.

"Za" nowelizacją głosowało 258 posłów, przeciwko było 159, a 6 wstrzymało się od głosu. Przeciwko ustawie byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Przygotowana przez ministerstwo sprawiedliwości nowelizacja przyznaje prokuratorowi prawo do odstąpienia od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych. Warunkiem odstąpienia od ścigania jest aby zatrzymany z zabronionymi substancjami nie zajmował się ich rozprowadzaniem, a jedynie posiadał je na własny użytek.

Podczas debaty Beata Kempa kilkukrotnie apelowała do posłów by nie głosowali za ministerialną propozycją, oraz aby zamiast troszczyć się o wyniki sondaży zadbali o ochronę swoich dzieci. - Ta ustawa jest bardzo szkodliwa dla naszych dzieci, nie idźcie w zaparte - apelowała posłanka PiS. Swoją wypowiedź posłanka zakończyła pytaniem do ministra sprawiedliwości: "Którą mafię pan dziś poparł?"

Przyjęta przez Sejm poprawka podniosła też maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających oraz za posiadanie ich znacznej ilości. Kara za handel narkotykami została podniesiona z 10 do 12 lat więzienia, posiadanie znacznej ilości substancji psychoaktywnych będzie obecnie zagrożone karą do 10 lat więzienia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]