Przejdź do zawartości

2011-03-24: Premier Portugalii podał się do dymisji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 marca 2011
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Prezydent przyjął moją dymisję – poinformował Jose Socrates po spotkaniu z prezydentem Anibalem Cavaco Silvą.

Dymisja premiera jest efektem decyzji parlamentu, który kilka godzin wcześniej, głosami opozycji, odrzucił program oszczędnościowy mniejszościowego rządu, przewidujący m.in. ograniczenia wydatków publicznych i podniesienie podatków.

"Dzisiejsza decyzja parlamentu, który nie poparł rządowego projektu naprawy finansów państwa, odbiera mojemu gabinetowi możliwość rozwiązywania problemów kraju. Dalsze sprawowanie władzy przez mój rząd jest bezzasadne" - powiedział Jose Socrates.

Premier twierdzi, że za kryzys polityczny winne są wszystkie opozycyjne ugrupowanie parlamentarne. "Podczas dzisiejszej debaty w Zgromadzeniu Republiki nie chciały one negocjować z rządem i nie zaproponowały żadnej konstruktywnej propozycji przeciwdziałania trudnej sytuacji gospodarczej kraju. Ich postawa jest przejawem blokowania rządu" - dodaje.

12 marca w wielu miastach Portugalii oraz w pobliżu portugalskich siedzib na terenie Unii Europejskiej na ulice wyszli młodzi ludzie. Według organizatorów, protest Geração à Rasca [Pokolenia „ ledwo wiążących koniec z końcem”] miał być to „bezstronny, świecki i pokojowy protest, którego celem jest wzmocnienie demokratycznego zarządzania w kraju". Powstał jako spontaniczny ruch na stronach Facebooka i w mniej niż miesiąc zgromadził ponad 50,000 chętnych do wzięcia udziału w tym proteście.

W grudniu, dziennikarz radia TSF Radio News podał dane statystyczne z INE (Krajowego Instytutu Statystyki), które to mówią, że „ponad 300,000 młodych ludzi nie wykazuje żadnej aktywności na rynku pracy”. Na stronie internetowej stacji radiowej ten sam dziennikarz powiedział 24 lutego, że 23 procent młodych ludzi jest bezrobotnych, 720,000 ma kontrakty zatrudniające ich na krótki okres czasu i, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy nastąpił 14 procentowy wzrost wykorzystania recibos verdes [pracowników pracujących na własny rachunek].

Źródła

[edytuj | edytuj kod]