Przejdź do zawartości

2011-03-24: Free Culture Forum opublikowało deklarację nt. modeli ekonomicznych zapewniających trwałość twórczości

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 marca 2011

Free Culture Forum skupiające kluczowe instytucje i aktywistów z całego świata w obszarze otwartej kultury i edukacji, opublikowało efekt spotkania z drugiego Forum, które odbyło się w Barcelonie w październiku 2010. Efektem pracy jest deklaracja na temat modeli ekonomicznych zapewniających trwałość twórczości (Sustainable models for creativity).

Dokument jest kontynuacją, opracowanej podczas pierwszego Forum, Karty Innowacji, Kreatywności i Dostępu do Wiedzy z 2009 roku, stanowiącej kompendium na temat dostosowania prawa autorskiego do wymagań czasów cyfrowych.

Celem deklaracji jest promowanie innowacyjnych strategii rozwoju kultury, zakładających jej finansowanie przy zachowaniu otwartego dostępu i swobody korzystania z efektów twórczości. Autorzy wymieniają 10 różnych ekonomicznych modeli zapewniających rozwój i trwałość twórczości, przy czym publiczne finansowanie jest tylko jedną z dziesięciu możliwości. Dokument jest skierowany do osób odpowiedzialnych za reformę polityki, obywateli, i aktywistów wolnej kultury jako narzędzie wpierające opracowanie strategii.

Uzupełnieniem deklaracji jest liczący 30 stron przewodnik.

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Deklaracja Free Culture Forum 2010 – trwałość twórczości”, którego autorem jest Karolinę Grodecką, opublikowanego w serwisie Koalicji Otwartej Edukacji (więcej informacji).