Przejdź do zawartości

2011-03-22: Sytuacja w Libii - 22 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 marca 2011
Bazy wojsk koalicji i ich ataki w Libii
Piloci z rozbitego F-15 uratowali się
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Koalicja sił ONZ kontynuuje interwencję w Libii.

Lotnictwo sił koalicyjnych przez kolejną noc prowadziło ataki na cele w Libii. Wykorzystano łącznie 20 pocisków. Zaatakowane zostały punkty obrony przeciwlotniczej w pobliżu Bengazi i baza marynarki wojennej w Trypolisie – informuje Al-Dżazira.

Korespondentka Al-Dżaziry informuje również o dwóch silnych eksplozjach w porcie, po których wybuchły pożary. Widzimy jak płonie część portu. Prawdopodobnie zaatakowana została baza marynarki wojennej"

W nocy samoloty zaatakowały instalacje radarowe dwóch punktów obrony przeciwlotniczej w pobliżu Bengazi. Lotnictwo sił koalicyjnych przeprowadziło atak - według Al-Dżaziry – także na lotniska w Syrcie, rodzinnym mieście Kadafiego, oraz w Sebha. Rzecznik libijskiego dyktatora poinformował, że w tych atakach zginęli cywile.

Wczoraj wieczorem o 23:30 czasu lokalnego rozbił się amerykański samolot F-15. Dwóch pilotów uratowało się, odpowiednio wcześniej ewakuując się. Przyczyną katastrofy maszyny była usterka techniczna, a nie ostrzał wroga.

Media poinformowały o śmierci Hamisa Kaddafiego, jednego z synów dyktatora, czego nie potwierdziły źródła w libijskim rządzie. Według informacji, zmarł on w wyniku poparzeń powstałych na skutek zbombardowania jego rezydencji przez libijskiego pilota.

W Tobruku, rebelianci spotkali się z przedstawicielami ONZ, z którymi omawiali sytuację humanitarną. Indie powiedziały, że koalicja nie ma prawa integrować w wewnętrzne sprawy Libii.

Agencja AFP podała, że zatrzymano jej trzech korespondentów.

Rano rozpoczęło się natarcie sił rządowych na Zintan. Od północnej strony miasta wjechało 50-60 czołgów. Zginęło 10 osób. W Misracie wznowiono walki, mimo, że rząd zapewnił wczorajszego wieczora, że miasto zostało odbite. Nie potwierdziły tego żadne zależne źródła. Wczoraj w walkach w Misracie zginęło 40 osób.

Po południu doszło do walk miedzy rebeliantami i wojskiem na drodze osiem kilometrów od Adżabiji. Wojska Kadafiego zostały zepchnięte spod Bengazi przez pierwszą falę nalotów koalicji i dotarli dziś pod Adżadabiję, gdzie się okopali. Tam napotkali powstańców.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii