Sytuacja w Libii - 23 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 23 marca 2011
Printemps arabe.png
Ostatnie wiadomości
Bazy wojsk koalicji i ich ataki w Libii
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Koalicja sił ONZ kontynuuje interwencję w Libii.

Łącznie USA wystrzeliły 162 pocisków Tomahawk od początku operacji. Przemówił po raz kolejny Kaddafi. Nie poddamy się. Zwyciężymy! Pokonamy ich wszelkimi środkami. Jesteśmy gotowi do walki, niezależnie od tego, czy będzie długa, czy krótka. Ostatecznie to my wygramy - mówił libijski przywódca.

Rumunia i Holandia zapowiedziały udział w interwencji wojskowej. Holandia deklaruje wysłanie w strefę konfliktu sześć myśliwców F16 i statek. Turcja zapowiedziała wysłanie do wybrzeży Libii pięciu okrętów i okrętu podwodnego.

W nocy w Trypolisie zostali zwolnieni trzej dziennikarze. O ich zaginięciu, które miało miejsce w sobotę w Adżadabiji, informowała wczoraj AFP.

Wojska Kaddafiego ponowiły atak na Misratę, a rządowi snajperzy ostrzelali szpital. Siły koalicji zbombardowały zgrupowanie wojsk Kaddafiego na południe od miasta, co zatrzymało ogień ze strony reżimowych wojsk. Zginęło tam 16 osób. Armia rządowa wznowiła rano bombardowanie oblężonego Az-Zintan.

Narodowa Rada Tymczasowa powołała Mahmuda Dżebrila na premiera rządu tymczasowego i wyznaczyła ministrów.

Alianci zbombardowali bazę wojsk Kaddafiego pod atakowaną Misratą. Dwa naloty odbyły się ok. 10:45 i 12:45 czasu lokalnego. Ponadto Amerykanie przeprowadzili nalot na wrak F-15, który stracili przedwczoraj. Dzięki temu wrak nie zostanie przejęty przez Libijczyków. Brytyjczykom kończą się zapasy pocisków Tomahawk. Wystrzelenie każdej takiej rakiety to równowartość miliona dolarów.

Podczas libijskiej wojny domowej z kraju uciekło ponad 335 tys. ludzi, a dziesiątki tysięcy mogły zostać przesiedlone. Biuro Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ (OCHA) informuje, że sytuacja humanitarna w Libii jest bardzo niepewna. Obecnie najgorsza jest sytuacja cywilów w Adżdabiji i Misracie.

OCHA podaje, że w oblężonej Misracie, która jest w rękach rebeliantów, w ostatnich dwóch dniach zginęło 45 osób, w tym cywilów i dzieci, a rany odniosło 189 ludzi. W mieście od tygodnia nie ma wody, benzyny ani prądu. Oprócz podstawowych produktów i leków w atakowanych miastach brakuje także personelu medycznego, a ceny żywności rosną.

Unia Europejska zadecydowała o rozszerzeniu sankcji wobec Libii. Na czarną listę zostało wpisanych dziewięć libijskich firm naftowych i gazowych. To już kolejna decyzja o zamrożeniu zasobów majątkowych w europejskich bankach w ciągu kilkunastu dni. Poprzednio zamrożone zostały aktywa pięciu państwowych libijskich spółek.

Decyzja ta nie należała do prostych, ponieważ Włochy oraz Malta mają interesy w Libii. Ostatecznie jednak nie zdecydowały się na zablokowanie tej decyzji. Na wczorajszej naradzie w Brukseli zapadła decyzja o dopisaniu do listy osób niepożądanych w Unii Muammara Kaddafiego oraz jego 11 współpracowników. Sankcjami dyplomatycznymi na tę chwilę jest objętych prawie 40 osób.

Ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty dyskutują w Brukseli na temat sytuacji w Libii po rozpoczęciu w sobotę operacji wojskowej. Unia Europejska podkreśla, że jako Wspólnota nie chce angażować się wojskowo w Libii, ale oferuje wsparcie humanitarne oraz pomoc przy ewakuacji uchodźców.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła[edytuj]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii