Sytuacja w Libii - 24 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 24 marca 2011
Printemps arabe.png
Ostatnie wiadomości
Bazy wojsk koalicji i ich ataki w Libii
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Koalicja sił ONZ kontynuuje interwencję w Libii.

Siły koalicji przeprowadziły kolejne nocne bombardowanie celów w Libii. Wczoraj późnym wieczorem odbył się nalot na cele w miejscowości Dżafar na południowy-zachód od Trypolisu. Rząd Kaddafiego oskarżył koalicję o zbombardowanie szpitala w Trypolisie. W stolicy zginęło 18 osób - cywili i żołnierzy. Odpalono 14 pocisków Tomahawk. W południe odbył się nalot na bazę wojskową Tażura, na wschód od Trypolisu.

Brytyjczycy w nocy z pokładu HMS Triumph odpalili rakiety Tomahawk, które spadły na Libię. Francuskie lotnictwo dokonało bombardowania bazy lotniczej w środkowej części Libii. Ponadto Francuzi zestrzelili libijski samolot nad Misratą, który naruszył strefę zakazu lotów. Do samolotu wystrzelono pocisk ziemia-powietrze. Ostatniej nocy nad Libią loty wykonywało 30 francuskich samolotów wojskowych.

Powstańcy ogłosili, że siły Kaddafiego wokół Misraty zostały zniszczone przez koalicyjne lotnictwo, a w pobliżu miasta zbombardowano zgrupowanie czołgów. Koalicyjne lotnictwo nie zaatakowało jednak wojsk rządowych w samym mieście. Rano 24 marca wojska rządowe zdołały opanować port. Jednak po południu rebelianci zabili 30 snajperów i dostali się do centrum miasta. Port opuściły libijskie okręty wojenne. W ciągu ostatniego tygodnia w Misracie 109 osób zginęło, a ponad 1300 zostało rannych.

Włoski minister obrony Ignazio La Russa poinformował, że włoskie myśliwce Tornado ECR wykonały do tej pory 10 misji i 32 patrole nad Libią. Póki co nie odpaliły żadnego pocisku.

Z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS wynika, iż 60% Amerykanów popiera interwencja toczącą się w Libii. Rebelianci podali, że w ich szeregach znajduje się 17 tys. bojowników.

Tunezja zamroziła dziś majątek Muammara Kaddafiego i pięciu członków jego rodziny zgodnie z rezolucją ONZ.

Wieczorem na cele w Trypolisie spadły kolejne bomby. Wojsko libijskie odpowiedziało ogniem przeciwlotniczym.

W poniedziałek, bądź wtorek odpowiedzialność za operację przejmie NATO. Porozumienie zostało zawarte wieczorem podczas telekonferencji z udziałem Turcji, USA, Francji i Wielkiej Brytanii.

Rząd Tymczasowy w Bengazi poinformował, że ma otrzymać od Wielkiej Brytanii pożyczkę w wysokości 1,1 mld dolarów. Tymczasem "Daily Telegraph" poinformował tego dnia w reportażu z Bengazi, że w mieście trwały od wycofania się wojsk rządowych masowe aresztowania i represje wobec wszystkich domniemanych zwolenników Kaddafiego. Wobec braku działań ze strony rządu tymczasowego akcja ta miała charakter spontaniczny, prowadzona była przez grupy uzbrojonych, młodych milicjantów, którzy mieli się na tym tle dopuścić licznych zabójstw. Władze powstańcze przyznały, że ich kontrola nad bojówkami była ograniczona i w większości czysto teoretyczna

Przeczytaj poprzedni raport

oraz kolejny raport

Źródła[edytuj]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii