2011-03-12: Fotoreportaż: wystawa haftu artystycznego w Giszowieckim Centrum Kultury w Katowicach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 marca 2011
Halina Kwiatkowska, obok obrazów przez siebie wykonanych

Wystawa haftu artystycznego Haliny Kwiatkowskiej i Teresy Orłowskiej.

W dniu 11 marca 2011 o godz.17:00 w Giszowieckim Centrum Kultury w Katowicach przy ul. Mysłowickiej 28, odbył się wernisaż wystawy haftu artystycznego "Obrazy igłą malowane” Haliny Kwiatkowskiej i Teresy Orłowskiej.


Halina Kwiatkowska tworzy już około 20 lat. Wykonane przez siebie pejzaże, martwe natury, portrety i kwiaty, maluje igłą, włóczką i muliną. Haftowane obrazy były prezentowane w wielu miejscach na terenie Śląska i Zagłębia. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, na ogół z grona przyjaciół i rodziny.

Teresa Orłowska emerytowana nauczycielka, wieloletnia dyrektorka jednego z będzińskich przedszkoli, technikę haftu swoich obrazów opracowała sama. Nitką maluje jak pędzlem. Tematami jej prac są pejzaże, architektura, marynistyka, motywy mitologiczne, religijne i baśniowe. Na wielu tkaninach przedstawia konie: galopujące, w zaprzęgach, czy na pastwiskach. Haftuje również portrety osób dorosłych i dzieci. Obrazy wykonuje na ogół według swoich projektów, czasem tworzy kopie znanych malarzy np: Matejki, Chełmońskiego, Pruszkowskiego czy Kossaka. Inspiracje czerpie również z pocztówek i fotografii. Haftowane tkaniny Teresy Orłowskiej znalazły uznanie w kraju i za granicą. Znajdują się obecnie w wielu prywatnych kolekcjach m.in. w Niemczech, Austrii, Finlandii i Bułgarii.

Wystawa została połączona z występem członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. W montażu poetycko-muzycznym Poezja jak wino uderza do głów wystąpili: Borkowska Krystyna, Herman Maria, Gawlik Lucyna ,Marzec Barbara, Orłowska Teresa, Pająk Jadwiga, Szrepfer Bogumiła, Wychowaniec Jolanta, Związek Bożena, Borela Stanisław i Zięcik Krzysztof. Na koniec Maria Golanka wykonała dla zebranych gości prozę z nutką śmiechu - Tamborek i Tamburynek. Po zakończeniu części artystycznej o tajnikach haftowania można było porozmawiać z autorkami wystawy.

Wystawę można oglądać od 14 marca do 8 kwietnia (w godzinach otwarcia klubu osiedlowego) - wstęp wolny.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości