Przejdź do zawartości

2011-03-10: Sytuacja w Libii - 10 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 10 marca 2011
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Nadal trwają zamieszki w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom.

Wojska rządowe zdobyły kontrolę nad miastem Ras al-Unaf. Lotnictwo Kaddafiego kontynuowało w południe bombardowanie Ras al-Unuf. Wystrzelono 50 rakiet. Jeden z pocisków spadł na dom mieszkalny. Ok. godz. 15:30 czasu lokalnego (16:30 czasu polskiego), rebelianci w wyniku wymiany ognia opuścili miasto. Bitwa o Ras al-Unuf toczył się od 4 marca. Po nieudanym szturmie, lotnictwo przez pięć dni bombardowało miasto.

Dziś siły rządowe zaatakowały również miasto Adżdabija, leżące nieopodal Ras al-Unuf. Intensywny atak wyprowadzono z zachodniej strony. Libijska telewizja podała, że padło miasto Brega, jednak obecni tam dziennikarze zaprzeczają, argumentując, że jeszcze nie doszły tam siły reżimowe. Zbombardowano Bin Dżawad. Najemnicy walczący w służbie Kadafiego, brali cywilów za zakładników.

Wczoraj miała miejsce zacięta walka o Az-Zawiję. Siły reżimowe kontrolowały rano główną drogę do miasta oraz przedmieścia. Wojsko otoczyło centrum miasta w odległości 1,5 km i wyprowadza stamtąd ataki. Obszar kontrolowany przez powstańców skurczył się do Placu Męczenników i meczetu w centrum miasta. W wyniku szturmu rebelianci ok. 16:00 czasu lokalnego (17:00 czasu polskiego) wycofali się z centrum. Sytuacja jednak diametralnie się zmieniła, gdyż powstańcy zamienili słowa w czyny. Po dwóch godzinach kontrataku przejęli kontrolę nad centrum, odrzucając wojsko na kilometr od miasta. W toku walk duża część miasta została zniszczona.

Dziś Brytyjczycy potępili aresztowanie dziennikarzy BBC. W poniedziałek w punkcie kontrolnym 10 km od Az-Zawiji uprowadzono trzech dziennikarzy i wywieziono ich do koszar wojskowych w Trypolisie. Poddano ich tam torturom. Po 21 godzinach mężczyźni zostali zwolnieni. Ponadto Guardian, podał, że w okolicach Az-Zawiji zaginął ich dziennikarz. Poszukiwany jest także brazylijski reporter.

Portugalski dziennik Publico doniósł, że wysłannik Kaddafiego na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Luisem Amado poinformował o gotowości dyktatora do rozmów o ustąpieniu. Francja uznała Narodową Radę Tymczasową za jedynego prawomocnego przedstawiciela narodu libijskiego i zapowiedziała wysłanie do Bengazi swojego ambasadora oraz przyjęcie ambasadora NRT w Paryżu. Władze Libii ogłosiły, że w tej sytuacji rozważą zaostrzenie relacji z Francją. Rząd Niemiec poinformował o zamrożeniu wszystkich kont libijskiego rządu w tym kraju. Rosja zapowiedziała wprowadzenie zakazu sprzedaży broni do Libii.

Interwencja wojskowa NATO w Libii byłaby błędem – stwierdził minister obrony Bogdan Klich. Minister uzgodnił z premierem i prezydentem polskie stanowisko w tej sprawie, które zaprezentuje na rozpoczynającym się dziś spotkaniu Sojuszu, poświęconym sytuacji w Libii. Odbyłem konsultacje zarówno z panem premierem, jak i prezydentem odnośnie stanowiska, które będę prezentował podczas czwartkowej sesji ministrów obrony państw członkowskich NATO dodaje. Wszyscy widzimy, jak ten kryzys humanitarny się rozszerza. NATO nie może stać bezczynnie. Rozważane są różne możliwości, począwszy od blokady morskiej, która uniemożliwi zaopatrywanie reżimu Kadafiego w broń i sprzęt wojskowy. Rozpatrujemy także wsparcie ze strony NATO dla akcji ewakuacyjnej, która jest cały czas przed nami. Będziemy też rozważać opcję dla nas najtrudniejszą, czyli opcję ustanowienia zakazu lotów nad Libią. NATO rozpatruje kilka scenariuszy działań w związku z sytuacją w Libii, m.in. wsparcie dla ewakuacji uchodźców z tego kraju, wyegzekwowanie embarga na dostawy broni dla reżimu Kadafiego oraz ustanowienie strefy zakazu lotów nad tym krajem - poinformował Klich.

NATO i Unia Europejska będą dziś rozmawiać w Brukseli o sytuacji w Libii. Najpierw sprawą zajmą się ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty. Po południu natomiast na ten temat będą dyskutować ministrowie obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii